Dolegliwości "ciążowe" u mężczyzn

Czy mężczyzna może być w ciąży? Oczywiście nie może, ale może ją przeżywać razem ze swoją małżonką i to nie tylko mentalnie ale i fizycznie. Okazuje się, że w trakcie ciąży partnerki przyszły ojciec może mieć mdłości, zachcianki, a nawet przybierać na wadze.
Nazwa syndromu wzięła się od rytuału kuwady (fr.couvade, od couver- wysiadywać), praktykowanego przez prymitywne plemiona, polegającego na tym, że mężczyzna wczuwa się w cierpienia kobiety i naśladuje jej zachowania związane z ciążą i porodem.
Obecnie rytuały kuwady nie są praktykowane, a rola mężczyzny ogranicza się najczęściej do aktu zapłodnienia i wspierania partnerki w czasie ciąży, brak natomiast współodczuwania przebiegu ciąży przez mężczyznę. Prawdobodobnie to właśnie podświadoma potrzeba odgrywania większej roli w trakcie ciąży jest powodem wystepowania u niektórych mężczyzn syndromu kuwady.
Syndromem couvade określa się zespół psychosomatycznych objawów jakich doświadcza mężczyzna przez 9 miesięcy ciąży swojej partnerki. Objawy nie mają żadnych fizjologicznych podstaw i mijają wraz z przyjściem dziecka na świat.
Wśród objawów “męskiej symptomatologii” ciąży wyróżnić można:
- wahania nastrojów,
- “zachcianki”,
- przybieranie na wadze
- mdłości.
Syndrom couvade może objawiać się u 11- 65 % przyszłych ojców, najczęściej gdy spodziewają się oni pierwszego dziecka. Współodczuwanie ciąży przez mężczyznę zazwyczaj dotyczy tych osób, które są najbardziej związane ze swoimi partnerkami.