Zaloguj
Reklama

Jakie mogą być przyczyny pieczenia pochwy po stosunku?

Lekarka
Fot. panthermedia
Lekarka
(0)

Pieczenie pochwy po stosunku to dolegliwość spotykana stosunkowo często – dzieje się tak chociażby ze względu na to, że możliwe jest wyróżnienie dużej ilości potencjalnych przyczyn takiego problemu. Pojawiać się on może bowiem zarówno w związku z burzliwym przebiegiem zbliżenia, jak i grzybicą pochwy czy zakażeniem układu moczowego. Jakie jeszcze mogą być przyczyny pieczenia w pochwie po stosunku i kiedy objaw ten powinien zostać skonsultowany z lekarzem?

Reklama

W obrębie kobiecych narządów rozrodczych produkowany jest śluz, którego rolą jest nawilżanie pochwy i zapobieganie występowaniu jej urazów. Czasami zdarza się jednak tak, że naturalne lubrykanty nie wystarczają i konsekwencją kontaktu płciowego są różnego rodzaju otarcia pochwy. Sprzyjać temu może długi czas trwania stosunku, jak i bardzo intensywne ruchy frykcyjne podejmowane przez partnera – wymienione zjawiska stanowią podstawową przyczynę pieczenia pochwy po stosunku.

Czasami do pieczenia w pochwie po stosunku dochodzi w związku z jakimś schorzeniami. Wśród jednostek, w których przebiegu pacjentki mają nasiloną tendencję do występowania takiej nieprzyjemnej dolegliwości, wymienić można przede wszystkim grzybicę pochwy, bakteryjną waginozę oraz zakażenia układu moczowego. Inną jeszcze możliwą przyczyną problemu jest występowanie u pacjentki uczulenia na lateks lub inne substancje, z których wyprodukowane są wykorzystywane przez nią prezerwatywy.

Warto tutaj wspomnieć o tym, że na pieczenie pochwy po stosunku częściej skarżą się pacjentki będące w starszym wieku. Jest to w pewien sposób naturalne – w okresie okołomenopauzalnym dochodzi do spadku produkcji wydzieliny w pochwie, co sprzyja jej suchości oraz ostatecznie pojawianiu się pieczenia w pochwie po stosunku.

Większość powodujących pieczenie pochwy po stosunku problemów można stosunkowo łatwo wyeliminować, warto tutaj jednak zaznaczyć, że dolegliwość może być związana również i z zagrażającym życiu schorzeniem, jakim jest rak pochwy. Wtedy więc, gdy pacjentka – poza pieczeniem – zmaga się z innymi dolegliwościami, takimi jak np. niezwiązane z miesiączką krwawienia czy gdy w okolicy jej narządów rozrodczych pojawiają się nietypowe zmiany, zdecydowanie powinna ona skonsultować się z lekarzem.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze