Zaloguj
Reklama

Łożysko - pokarm i tlen dla dziecka

Autorzy: Anna Piotrowska
Źródło: prof. Dr hab. n. med. G.Bręborowicz: Położnictwo i ginekologia; PZWL 2010, Warszawa, s.8.
P.Błaszkiewicz: Łożysko i jego funkcje; Akademia Pomorska, Katedra Pielęgniarstwa.
Zaawansowana ciąża
Fot. ojoimages
Zaawansowana ciąża
(5)

Łożysko to narząd łączący zarodek ze ścianą macicy matki. Łożysko spełnia wiele istotnych funkcji podczas całego okresu ciąży.

Reklama

Masa łożyska nie przekracza 500g, jego grubość to około od 2-3 cm, największy wymiar wynosi 20-25cm. Jest wyraźnie spłaszczone, o owalnym kształcie. Nie posiada naczyń chłonnych, nie jest także unerwione.

Do najważniejszych jego funkcji można zaliczyć: 

  • wymianę gazową między matką a płodem;
  • dostarczanie dziecku substancji odżywczych i budulcowych;
  • wytwarzanie hormonów;
  • stanowi barierę immunologiczną.

Łożysko zawiera około 100ml krwi. Przez jedną sekundę przepływa 8,3 ml krwi matki i 6,6 ml krwi płodu. Wytwarza także progesteron, estrogeny, hormony białkowe, laktogen łożyskowy.

Większość zmian chorobowych łożyska spowodowane jest chorobami ogólnoustrojowymi matki. Pod wpływem wielu czynników może dojść do jego uszkodzenia. W ostatnich tygodniach wydolność łożyska ulega obniżeniu. Pierwsze objawy starzenia łożyska mogą pojawić się w 36 tygodniu ciąży. Łożysko zostaje wydalone zaraz po urodzeniu się dziecka.

Największym niebezpieczeństwem w ciąży oraz w okresie okołoporodowym stanowi łożysko przodujące i przedwcześnie odklejające się. Prowadzi to do krwawień i krwotoków zagrażając życiu matki i dziecka. Łożysko odgrywa ogromną rolę w regulacji wszystkich procesów związanych z rozwojem dziecka.

Piśmiennictwo
Reklama
(5)
Komentarze