Zaloguj
Reklama

Marzec Miesiącem Świadomości Endometriozy

Lekarka
Fot. panthermedia
Lekarka
(0)

Marzec na całym świecie obchodzony jest jako Miesiąc Świadomości Endometriozy. Choroba ta może dotyczyć nawet od 25 do 50% kobiet, których dotyka niepłodność. Jedną ze skutecznych metod diagnostyki i leczenia niepłodności związanej z endometriozą może okazać się leczenie operacyjne przy zastosowaniu laparoskopii.

Reklama

Endometrioza to choroba, która charakteryzuje się obecnością komórek błony śluzowej trzonu macicy (endometrium) poza jamą macicy (komórki ektopowe). Szacuje się, że na świecie na tę przypadłość choruje blisko 180 milionów kobiet. Z każdym rokiem choroba ta jest coraz częściej wykrywana dzięki coraz lepszym metodom rozpoznawania. Endometriozę można rozpoznać na podstawie objawów klinicznych, palpacyjnego badania ginekologicznego, badań obrazowych oraz obrazu stwierdzonego w czasie interwencji operacyjnej (laparoskopia), potwierdzonego badaniem histologicznym pobranych wycinków.

Objawy choroby

Choroba często przebiega bezobjawowo i rozpoznawana jest przypadkowo, np. podczas różnych interwencji operacyjnych lub kontrolnego badania ginekologicznego. Niekiedy jedynym objawem jest zmniejszona płodność kobiety. Choroba ta może się jednak objawiać bólem zlokalizowanym w miednicy małej, co wpływa na bolesne miesiączkowanie, dyspareunię (bolesne stosunki płciowe), ból w czasie oddawania moczu i stolca, bóle brzucha i w krzyżu oraz przewlekły ból w miednicy (tzn. trwający co najmniej 6 miesięcy przewlekły ból brzucha niezależny od fazy cyklu miesiączkowego).

Leczenie choroby

W leczeniu endometriozy stosuje się metody farmakologiczne, chirurgiczne oraz skojarzone (obie metody). Wybór sposobu leczenia w dużej mierze zależy od jego skuteczności klinicznej, tolerancji i kosztów terapii, doświadczenia lekarza oraz stopnia współpracy pacjentki. Istotnym czynnikiem warunkującym wybór metody są plany macierzyńskie leczonej kobiety. Wśród znanych metod leczenia tej choroby zalicza się: farmakoterapię, leczenie chirurgiczne, zachowawcze leczenie chirurgiczne oraz w ciężkich przypadkach radykalne leczenie chirurgiczne.

Podsumowanie

Endometrioza często przebiega bezobjawowo i diagnozowana jest przypadkowo w czasie kontrolnego badania ginekologicznego. Może być jednak przewlekłą, trudną do wyleczenia chorobą, a w ciężkich postaciach upośledzać codzienną i zawodową aktywność kobiety, dlatego istotne jest poddawanie się regularnym wizytom u ginekologa.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze