Zaloguj
Reklama

Mastodynia – co to takiego?

Diagnostyka raka piersi
Fot. panthermedia
Diagnostyka raka piersi
(4)

Dotyka wielu kobiet, choć większość z nich nawet nie zdaje sobie z tego sprawy. Czym jest mastodynia? Jak ją leczyć? Czy jest groźna dla zdrowia i życia?

Reklama

Mastodynia to nic innego jak … ból piersi i dyskomfort pojawiające się najczęściej przed miesiączką. Odczuwanie dolegliwości związane jest ze zmianami  hormonalnymi, które zachodzą w organizmie kobiety w trakcie cyklu miesiączkowego. Bolącę i obrzmiałe piersi związane są z gromadzeniem się wody i mogą trwać nawet tydzień. Warto zaznaczyć, że objawy te sprawiają sporo trudności w codziennym funkcjonowaniu.

Głównym winowajcą, który przyczynia się do obrzmienia piersi i ich bólu, są hormony, a konkretnie – estrogeny, których poziom gwałtownie wzrasta w drugiej fazie cyklu. Wysoki poziom estrogenów powoduje, że w organizmie łatwiej zatrzymuje się woda, a co za tym idzie – pojawia się obrzęk. Kiedy stężenie estrogenów wzrasta, w tym samym czasie obniża się poziom progesteronu, co z kolei wywołuje tkliwość piersi. Poza mastodynią cykliczną, związaną z cyklem miesiączkowym, występuje również mastodynia niecykliczna, która w żaden sposób nie jest związana z cyklem miesiączkowym. Mastodynia niecykliczna może sygnalizować wiele tak poważnych schorzeń, jak np. :

  • ropień gromadzący się w sutku,
  • choroba Mondora,
  • torbiel,
  • problemy z przewodami mlecznymi – powszechne zwłaszcza w okresie karmienia piersią.,
  • zapalenie sutka.

Przypadłość tę można jednak leczyć. Do głównych metod leczenia mastodynii cyklicznej zalicza się podawanie leków hormonalnych, które pozwolą odpowiednio wyregulować gospodarkę hormonalną. Popularne są również leki niehormonalne: olej z wiesiołka czy odpowiednia suplementacja witaminą A, E oraz magnezem. Dodatkowo, kobietom cierpiącym na mastodynię, zaleca się ograniczenie spożywania potraw i napojów, które powodują odkładanie się wody w organizmie (kakao, kawa, cola, napoje energetyczne).

W przypadku, gdy ból piersi sprawia Ci duży dyskomfort w codziennym życiu – nie czekaj, odwiedź lekarza ginekologa. Po dokładnym zbadaniu pomoże Ci dobrać formę leczenia, która złagodzi negatywne skutki mastodynii.

 

Piśmiennictwo
Reklama
(4)
Komentarze