Zaloguj
Reklama

Nieprzystosowanie seksualne

Autorzy: Anna Piotrowska

Źródło: dr n. med. Z. Lew- Starowicz: Leczenie czynnościowych zaburzeń seksualnych, PZWL, Warszawa 1985, s.226-233.
Seks
Fot. ojoimages
Seks
(5)

Zespół Nieprzystosowania Seksualnego obejmuje problemy w życiu seksualnym partnerów.

Reklama

Najczęstszymi problemami są:

1) Wrażenie „luźnej pochwy”- dla mężczyzny w takim przypadku brak jest stymulacji członka utrudniając mu uzyskanie wytrysku. Kobieta natomiast może odczuwać spadek podniecenia. Zdarza się tak gdy występuje nawyk masturbacyjny partnera. Może powstać uwarunkowanie do określonego typu i intensywności bodźca. Przyczynami „luźnej pochwy” mogą być również zmiany zachodzące po porodzie. Może wystąpić fizyczna niewspółmierność gdy partner ma wielkość członka z pogranicza dolnej normy a kobieta szeroką pochwę, odczuwają wtedy luz w pochwie podczas współżycia.

2) Różnice pobudliwości seksualnej- istnienie dużej różnicy w czasie osiągnięcia podniecenia i gotowości do współżycia.
3) Różnica biorytmów seksualnych- przejawiają się gdy jedno z partnerów optymalną sprawność seksualną objawia wczesnym porankiem a drugi późnym wieczorem.

4) Brak równoczesnego orgazu- jest to problem wielu par. Osiągnięcie wspólnego orgazmu może potrwać nawet klika lat. Nie jest to jednak powód aby związek nie był udany. Ważne by partne, który pierwszy osiągnie orgazm postarał się aby partner również zaznał odczucie spełnienia.

5) Różnice upodobań seksualnych - duże różnice np. w szybkości ruchów frykcyjnych bądź rodzajów pieszczot.

6) Dysocjacja orgazmu- czyli rozdzielenie orgazmu fizycznego od psychicznego. Partner osiąga orgazm biologczny ale nie towarzyszy temu uczucie przyjemności.

7) Awersja seksualna- najcięższa postać nieprzystosowania seksualnego, przejawia się przykrym odczuciem wszelkich form dotyku przez partnera, wstręt do bodźców seksualnych, dystans wobec partnera.

8) Hiperlibidemia- patologiczny wzmożony poziom seksualnych potrzeb i zachowań seksualnych.
 

Piśmiennictwo
Reklama
(5)
Komentarze