Zaloguj
Reklama

Objawy menopauzy: uderzenia gorąca.

Autorzy: mgr Magdalena Szumska
Objawy menopauzy: uderzenia gorąca.
Fot. Pantherstock
(0)

Objawy naczynioruchowe (VMSs) są bardzo częste w okresie około- i wczesno postmenopauzalnym. Stanowią jeden z głównych czynników  zgłaszania się pacjentek do jednostek leczniczych. 

Reklama

U większości pacjentek następuje osłabienie objawów VMS w okresie do 5 lat od ostatniej miesiączki, jednakże u kobiet z wczesną lub chirurgiczną menopauzą objawy te mogą być silniejsze i  bardziej długotrwałe. Aż do 16% kobiet przechodzących naturalną menopauzę nadal odczuwa objawy VMS po zakończeniu okresu menopauzy.

Najczęściej stosowaną  i najskuteczniejszą terapią leczenia objawów VMS jest terapia estrogenowa, jednak nie jest ona odpowiednia dla każdej pacjentki z objawami VMS. U kobiet z przeciwwskazaniami do tej terapii pomocne mogą być niehormonalne metody leczenia stosujące takie środki jak  gabapentyna, selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny/ selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego noradrenaliny czy leki przeciwnadciśnieniowe takie jak klonidyna i alfametyldopa. Jest coraz więcej danych świadczących o  nieskuteczności wielu proponowanych terapii uzupełniających i metod alternatywnych.

Przedstawiana praca opisowa ma na celu zwrócenie uwagi na przebieg VMS oraz najnowsze obecnie stosowane metody pomocnicze przy różnych rodzajach terapii.

Piśmiennictwo

Recenzenci:

  • Prof. dr hab. n. med. Anita Olejek (Konsultant Wojewódzki z Zakresu Położnictwa i Ginekologii - woj. śląskie). Dr n. med. Piotr Bodzek.

Źródło tekstu:

  • Clin Obstet Gynecol. 2008 Sep;51(3):539-48.

Reklama
(0)
Komentarze