Zaloguj
Reklama

Potworniaki – czym są i dlaczego powstają?

Choroby szyjki macicy
Fot. panthermedia
Choroby szyjki macicy
(0)

Potworniaki (z łac. teratoma) są rodzajem nowotworu powstającego z tzw. multipotencjalnych komórek zarodkowych. Dlaczego powstają? Czy są groźne dla zdrowia i życia?

Reklama

Jak powstają potworniaki?

Potworniaki są rodzajem nowotworu powstającego na skutek nieprawidłowego funkcjonowania komórek multipotencjalnych, zdolnych do samoodnawiania się i różnicowania. Komórki multipotentne zaliczane są do komórek macierzystych. W przypadku potworniaków komórki są zmutowane, na skutek czego tracą swoje właściwości i namnażają się w rejonach ciała, do których w zdrowym organizmie nie trafiłyby. Mogą one przybierać postać różnych „tworów” – z włosami, skórą, gruczołami, fragmentami tkanki chrzęstnej, a nawet… zębami. Potworniaki mogą wydzielać w nadmiarze gonadotropinę kosmówkową, co może dawać fałszywie pozytywne wyniki testu ciążowego.

Niepokojące objawy

Do objawów, które powinny zachęcić do szybkiej wizyty u specjalisty, zaliczyć należy:

  • wzdęcia,
  • uczucie pełności,
  • zaparcia,
  • ból przy oddawaniu moczu lub stolca,
  • nudności i wymioty,
  • upławy i zaburzenia miesiączkowania,
  • ból jądra,
  • uczucie ciężkości w mosznie.

Wykrycie

Potworniaki  wykrywa się zazwyczaj przypadkowo, np. podczas badania USG. Miejscami, gdzie najczęściej diagnozuje się takowe zmiany, są jajniki lub jądra. Potworniaki zaliczane do tzw. dojrzałych składają się przede wszystkim z komórek dojrzałych, stąd zazwyczaj uznawane są za zmiany niezłośliwe, choć, niestety, bywają wyjątki. Potworniaki niedojrzałe zbudowane są z komórek niewyspecjalizowanych, przez co zalicza się je do nowotworów złośliwych. Charakteryzują się bardzo szybkim wzrostem i skłonnością do dawania przerzutów.

Leczenie

Leczenie oparte jest na chirurgicznym usunięciu potworniaków. W przypadku odmiany złośliwej niezbędne jest zastosowanie chemioterapii.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze