Zaloguj
Reklama

Proste i skuteczne narzędzie do trakcji wykorzystywane w laparoskopowej metodzie wytworzenia pochwy techniką Vecchiettiego.

Autorzy: mgr Magdalena Szumska
Proste i skuteczne narzędzie do trakcji wykorzystywane w laparoskopowej metodzie wytworzenia pochwy techniką Vecchiettiego.
Fot. ojoimages
(5)

W pracy opisano nowe, proste urządzenie zastosowane z sukcesem w 4 przypadkach laparoskopowego wytworzenia pochwy z wykorzystaniem zmodyfikowanej techniki Vecchiettiego.

Reklama

U 4 pacjentek, z zespołem  Rokitansky-Küster-Hauser i przedsionkiem nie większym niż 1 cm,  wykonano metodą laparoskopową  wytworzenie sztucznej pochwy. W zabiegu wykorzystano tuby plastikowe o 3cm średnicy i 10 cm długości. 1cm przerwa w zewnętrznej części tuby pozwoliła na łatwą obserwację  działania zastosowanych trakcji.

Pacjentki były hospitalizowane od 7 do 10 dni, a okres pooperacyjny przebiegał bez powikłań. Z jedną z 4 pacjentek utracono kontakt po 3 miesiącach obserwacji. Po upływie roku pozostałe 3 pacjentki podejmowały współżycie i były zadowolone z przeprowadzonej operacji. Technika laparoskopowa posiada kilka zalet w porównaniu do innych metod: nie wymaga przeszczepów, nie wymaga nacięcia przestrzeni pomiędzy pęcherzem moczowym a odbytnicą, wykorzystuje błonę śluzową przestrzeni przedsionkowej, a okres hospitalizacji jest względnie krótki oraz metoda ta daje dobre długookresowe rokowania.

Piśmiennictwo

Recenzenci:

  • Prof. dr hab. n. med. Anita Olejek (Konsultant Wojewódzki z Zakresu Położnictwa i Ginekologii - woj. śląskie). Dr n. med. Piotr Bodzek.

Źródło tekstu:

  • Journal of Minimally Invasive Gynecology, Volume 15, Issue 5, September-October 2008, Pages 611-614

Kategorie ICD:


Reklama
(5)
Komentarze