Zaloguj
Reklama

Przydatne wskazówki przy karmieniu piersią

Autorzy: Anna Piotrowska
Źródło: Z. Seliga: Tania ciąża. Poradnik dla kobiet w ciąży; s. 57-59.
Karmienie piersią
Fot. Pantherstock
Karmienie piersią
(5)

Są różne techniki karmienia piersią. Matka może karmić dziecko na leżąco bądź w pozycji siedzącej.

Reklama

Kiedy dziecko płacze należy poczekać aż jego język opadnie i dopiero przystawić pierś. Dziecko powinno chwycić brodawkę wraz z otoczką. Jeżeli tego nie zrobiło należy przerwać i spróbować przystawić dziecko kolejny raz.

Aby przerwać ssanie najlepszym sposobem jest wsunięcie palca w kąciki ust niemowlęcia. Matka nie może oderwać dziecka na siłę. Kobieta powinna karmić z obu piersi na przemian (przy jednym karmieniu z jednej a przy kolejnym z drugiej).

Kobieta musi pilnować by piersi były opróżniane. Jeżeli tak nie będzie mogą stwardnieć i stać się bardzo bolesne. Należy je wtedy rozmasować. Jeżeli dziecko nie będzie chciało jeść należy samodzielnie ściągnąć pokarm. Pomagają też ciepłe kąpiele.

Po karmieniu dziecko należy unieść i przytrzymać w pozycji pionowej aby mu się odbiło. Zaleca się, aby karmić dziecko wyłącznie piersią przez 6 miesięcy - następnie można rozszerzyć jadłospis pociechy. Przy karmieniu piersią ważne jest również samo nastawienie kobiety, nie należy się zrażać jeżeli pierwsze próby będą nieudane.

Naturalny pokarm jest najzdrowszy dla dziecka. Zawiera łatwo strawne białko, tłuszcz, witaminy. To naturalna bariera przed wirusami.

Przeciwskazaniami do karmienia piersią jest:

  • gruźlica;
  • cukrzyca;
  • ciężkie schorzenie nerek;
  • zakażenia ropne piersi.
Piśmiennictwo
Reklama
(5)
Komentarze