Zaloguj
Reklama

Rak piersi a masa ciała: nadwaga może zmniejszać ryzyko kobiecego nowotworu?!

Samobadanie piersi u kobiet
Fot. medforum
Samobadanie piersi u kobiet
(0)

Nadmierna masa ciała u kobiet w wieku pomenopauzalnym zwiększa ryzyko raka piersi – to wiadome jest już od pewnego czasu. Okazuje się jednak, że inaczej może być u młodszych kobiet, u których zbyt duża masa ciała może… zmniejszać ryzyko wystąpienia nowotworu złośliwego piersi. O tym, czym mogą być spowodowane tego rodzaju różnice, informują specjaliści z University of North Carolina Lineberger Comprehensive Cancer Center.

Reklama

Rak piersi to problem przede wszystkim starszych pacjentek – w Stanach Zjednoczonych średni wiek zachorowania na ten nowotwór wynosi 62 lata. Zdarza się jednak, że schorzenie rozwija się u znacznie młodszych kobiet – u nich, jak informują naukowcy z Ameryki, czynniki ryzyka raka piersi i czynniki protekcyjne mogą być nieco inne niż w przypadku starszych pacjentek.

Uczeni analizowali dane dotyczące pacjentek mających mniej niż 55 lat. Ostateczne wnioski okazały się wyjątkowo wręcz interesujące – otóż okazało się, że u kobiet przed menopauzą wyższe wartości wskaźnika masy ciała (BMI) mogą obniżać ryzyko raka piersi. Taka zależność dotyczyła zarówno kobiet, które miały nadmierną masę ciała, jak i tych, których BMI mieściło się w normie.

Coś tu jednak nie gra – w końcu już od pewnego czasu wspomina się, że nadmierna masa ciała może sprzyjać rakowi piersi. Owszem, rzeczywiście tak jest, aczkolwiek u starszych, będących po menopauzie, kobiet. W przypadku młodszych kobiet – co zaskoczyło samych autorów badania – zależność może być odwrotna. Nie jest tak naprawdę wiadomo, czym sytuacja ta miałaby być spowodowana – możliwe, że jest to związane z gospodarką estrogenową.

U młodszych pacjentek estrogeny – które mogą sprzyjać rakowi piersi – produkowane są zasadniczo przede wszystkim w jajnikach. Hormony, które produkuje tkanka tłuszczowa (jest ona dodatkowym źródłem estrogenów), teoretycznie mogą doprowadzać do zmniejszonej produkcji estrogenów w jajnikach. Im więc więcej tkanki tłuszczowej u pacjentki, tym supresja jajnikowej syntezy estrogenów miałaby być większa i przez to właśnie maleć miałoby ryzyko raka piersi.

Wnioski uczonych są interesujące, aczkolwiek oni sami zwrócili uwagę na to, że badania trzeba pogłębić. Podkreślić należy też jedno – badania zdecydowanie nie sugerują tego, że warto mieć nadmierną masę ciała w celu ochrony przed rakiem piersi. Wskazują one przede wszystkim na to, że konieczne jest bliższe przyjrzenie się czynnikom zaangażowanym w patogenezę raka piersi u młodszych kobiet.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze