Zaloguj
Reklama

Spadek jakości nasienia a problem niepłodności

Wsparcie w związku
Fot. panthermedia
Wsparcie w związku
(0)

Problem niepłodności jest zagadaniem coraz szerzej poruszanych przez specjalistyczne środowiska medyczne. Jego skala to około 15 % populacji, co na gruncie polskim odpowiada około 1 mln par, borykających się z niemożnością zajścia w ciąże i posiadania potomstwa. W około 50% przypadków, u źródeł problemu leży spadek jakości nasienia, co z kolei nie jest problemem obserwowanym tylko w Polsce, a stanowi to znaczący problem w skali globalnej.

Reklama

Zjawisko niepłodności obecnie szacowane jest na około 15% populacji, co w skali Polski daje około 1 milion par borykających się z tym problemem. Niepłodność rozumiana jest jako brak możliwości zajścia w ciążę, a diagnozowana go po roku regularnego współżycia bez stosowania środków antykoncepcyjnych. Uważa się, że w 40% aż do 60% przypadków niepłodności, przyczyna niemożności zainicjowania ciąży leży po stronie czynnika męskiego, co sugerować może spadek jakości nasienia. Jak pokazują globalne doniesienia – problem ten, nie jest jedynie polską przypadłości, gdyż w skali całego świata, w latach 1938 – 1990, koncentracja plemników zmniejszyła się z 113 mnl/ ml do 66 mln/ ml. Odnotowany spadek, niemalże o połowę, swoje przyczyny może mieć w czynnikach zewnętrznych. Mowa tu o działaniu stresu w wielu jego formach – zarówno łagodny jak i silny stres jest przyczyną obniżenia poziomu testosteronu u mężczyzn, co zaburza proces spermatogenezy. Co więcej, obserwuje się także negatywne skutki stresu zawodowego. Ponadto, do czynników negatywnie wpływających na płodność, zalicza się nieprawidłową termoregulację jąder. Takim sytuacjom sprzyja głównie środowisko pracy, ale także siedzący tryb życia, korzystanie z sauny czy nadużywanie gorących kąpieli. Do kolejnych elementów naszego stylu życia, przyczyniających się do przegrzewania okolic moszny, jest trzymanie na kolanach sprzętu elektronicznego – jak na przykład laptopa.

W latach 2003 – 2013, poddano analizie próbki nasienia pacjentów Centrum Zdrowia Rodziny w Lublinie. Badanie, jakie zostało przeprowadzone, miało charakter retrospektywny i obejmowało próbki pobrane od 4235 mężczyzn, którzy leczeni byli z powodu niepłodności. W toku procedur badawczych, otrzymano wyniki które świadczyły o obniżeniu się ilości plemników w poszczególnych grupach wiekowych: 18 – 29 lat (spadek z 42,31 mln/ml w roku 2003 do 23,80 w 2013 roku), 30-40 lat (spadek z 47,05 mln/ml w roku 2003 do 24,17 mln/ml w 2013 roku).

Ostatnie lata wskazują na znaczącą potrzebę rozwoju technik wspomagania par w staraniach o dziecko. Spadek jakości nasienia stanowi jeden z ważniejszych problemów, który stanowi przeszkodę na drodze do posiadania potomstwa. Najbardziej znaczącymi problemami w tym zakresie jest spadek parametrów nasienia, takich jak koncentracja plemników, ruchomość, a także ich morfologia. Spadek tych wartości jest na tyle duży, że Światowa Organizacja Zdrowia uaktualniła normy referencyjne odnośnie prawidłowych wartości w/w parametrów.

Zjawisko spadku jakości nasienia jest tematem wielu dyskusji naukowych oraz prac badawczych. Niezwykle istotne staje się obecnie znalezienie przyczyny tego niekorzystnego trendu, by można było rozpocząć działania zmierzające do jego zatrzymania i odwrócenia. [1]

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • [1] „Ocena jakości nasienia wśród mężczyzn południowo-wschodniej Polski w latach 2003-2013” A. Leszcz, M. Rzeszowska, L. Putowski, J. Tkaczuk-Włach, G. Polak [w:] „Ginekologia Polska” Medical Project 4 (42) 2016

Kategorie ICD:


Reklama
(0)
Komentarze