Zaloguj
Reklama

Światowy Dzień Menopauzy i Andropauzy

Wzajemne wsparcie
Fot. panthermedia
Wzajemne wsparcie
(0)

Corocznie, 18 października, obchodzony jest Światowy Dzień Menopauzy i Andropauzy. Wydarzenie zostało powołane do życia przez Światową Organizację Zdrowia (WHO), a także przez Międzynarodowe Towarzystwo Menopauzy (IMS). Ustanowione święto ma za zadanie przypominać, a także pogłębiać wiedzę dotyczącą przekwitania zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. W tym szczególnym dniu zaznajamia się społeczeństwo z nieodwracalnymi zmianami i następstwami, które zachodzą w ludzkim organizmie wskutek procesu starzenia.

Reklama

Według statystyk sporządzonych przez WHO do 2030 roku Ziemię będzie zamieszkiwać przeszło 2 miliardy osób zmagających się ze skutkami klimakterium. I choć kobiety oraz mężczyźni z roku na rok wiedzą coraz więcej o objawach i następstwach okresu przekwitania, to wydaje się, że dalsza edukacja w tym kierunku jest jak najbardziej wymagana. Medycyna na przestrzeni ostatnich lat poczyniła ogromne postępy w walce z nieprzyjemnymi dolegliwościami, które towarzyszą problemom starzenia się. Obecnie dysponuje się takimi narzędziami natury medycznej, które łagodzą również niedogodności związane właśnie z przekwitaniem. Kwestia jest o tyle poważna, ponieważ Polska należy do krajów, w których średnia wieku mieszkańców jest coraz wyższa. Społeczeństwa starzejące się to obecnie trudność, z którą musi się zmierzyć większość dobrze rozwiniętych państw europejskich.

Naturalne zjawisko obniżenia estrogenów w przypadku kobiet i androgenów u mężczyzn powoduje, że organizm pozbywa się naturalnego płaszcza ochronnego, który dotychczas stanowił o dobrym samopoczuciu u obojga płci.

Podczas menopauzy kobiety zaczynają doświadczać choćby zmian nastroju, uczucia lęku, uderzeń gorąca czy bezsenności. Są także narażone na niebezpieczeństwo wystąpienia u nich groźnych chorób, na przykład schorzeń układu krążenia czy nowotworów błony śluzowej macicy. Nie oznacza to jednak, że czas, gdy wydzielanie ważnych dla kobiety hormonów zostaje zahamowane, musi łączyć się z cierpieniem i odczuwaniem pewnych nieprzyjemności. Lekarze przekonują do Hormonalnej Terapii Zastępczej (HTZ) bądź przyjmowania leków zawierających w sobie fitoestrogeny.

Z kolei andropauza związana jest z ograniczeniem stężenia testosteronu w organizmach mężczyzn. Objawy, które sugerują stan przekwitania, to między innymi (na tle psychicznym) pogorszenie koncentracji, uczucie lęku i wzmożona drażliwość, a także (na tle fizycznym) osteoporoza, bóle głowy, kołatania serca, występująca otyłość brzuszna przy jednoczesnym zmniejszeniu masy mięśniowej czy w końcu obniżone zainteresowanie sferą seksualną. Również mężczyźni mogą korzystać z rozwiązań farmakologicznych, którymi dysponuje współczesna medycyna.

Panie i panowie powinni o siebie po prostu zadbać. Aktywny tryb życia pozbawiony nadmiernej ilości używek (spożywania alkoholu czy palenia tytoniu) wzbogacony o zbilansowaną dietę na pewno nie zaszkodzi. Zarówno kobiety, jak i mężczyźni powinni również unikać nadmiernej ekspozycji na sytuacje stresowe i te, które są źródłem niepotrzebnego napięcia. Zmiana stylu życia i regularne wizyty u lekarza do klucz to sukcesu.

 

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze