Zaloguj
Reklama

Szczepienia przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV) nie zwiększają ryzyka zachorowania na choroby z autoagresji

Przyjmowanie zastrzyków
Fot. medforum
Przyjmowanie zastrzyków
(0)

Wpływ szczepień na zdrowie człowieka i ich potencjalne skutki uboczne są przedmiotem badań naukowców i lekarzy od dziesiątek lat. Jednym z analizowanych potencjalnych problemów jest związek między szczepieniami, a ryzykiem rozwoju chorób autoimmunizacyjnych, czyli takich, których patogeneza polega na zaburzeniu pracy układu odpornościowego, co z kolei doprowadza do niszczenia przez organizm własnych komórek lub tkanek.

Reklama

Szwedzcy naukowcy postanowili poddać obserwacji kobiety i dziewczęta szczepione przeciwko ludzkiemu wirusowi brodawczaka (HPV), u których już przed szczepieniem występowała choroba autoimmunizacyjna. Analizowano zapadalność na kolejne choroby z autoagresji lub ich potencjalne zaostrzenia.
Jak donosi „Journal of Internal Medicine” badaniem objęto ponad 70 000 obywatelek Szwecji w wieku 10 do 30 lat, a okres obserwacji wynosił 180 dni. Grupę 16% kobiet poddano szczepieniom czterowalentną szczepionką przeciw HPV (HPV-4). Grupę kontrolną stanowiły niezaszczepione pacjentki. Po zakończeniu badania okazało się, że wśród zaszczepionych kobiet 124 zachorowały na choroby autoimmunizacyjne (wskaźnik zapadalności 15,4/1000 osobolat*). W grupie kontrolnej odnotowano 5428 zachorowań (22,1/1000 osobolat). Na podstawie przeprowadzonych badań i po eliminacji czynników, które mogły wpłynąć na zakłócenie badania stwierdzono, że szczepienia przeciwko HPV nie zwiększają ryzyka zachorowania na choroby autoimmunizacyjne. Co ważne, odnotowano, że w grupie kobiet szczepionych zachorowalność była wręcz nieznacznie niższa.

Olof Grönlund z Karolinska Institutet, główny autor badania: „Istnieją przypuszczenia, że szczepienia, tak jak zakażenia wirusowe, mogą być czynnikiem wyzwalającym chorobę autoimmunizacyjną. Nie stwierdziliśmy jednak, aby dziewczęta i kobiety już chorujące na jakąś chorobę autoimmunizacyjną były narażone na większe ryzyko rozwoju nowej choroby autoimmunizacyjnej po szczepieniu HPV-4. Wyniki naszego badania to kolejne dane wskazujące na bezpieczeństwo HPV-4 i są one pomocnym źródłem informacji dla osób rozważających szczepienie HPV-4 w takiej grupie ryzyka.”

* Wskaźnik ten określa liczbę osób, które zachorowały w grupie 1000 osób w przeciągu jednego roku.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze