Zaloguj
Reklama

Szpitale bez opłat dla rodziców i darmowe leki dla kobiet w ciąży- nowe rozwiązania MZ

Ministerstwo Zdrowia
Fot. mz.gov.pl
Ministerstwo Zdrowia
(0)

3 lipca weszła w życie ustawa znosząca opłaty za pobyt rodzica przy łóżku szpitalnym dziecka. Według nowych przepisów, szpitale nie będą mogły pobierać opłat od rodziców, którzy towarzyszą swoim dzieciom w szpitalu. To samo ma dotyczyć opiekunów osób niepełnosprawnych. To nie jedyny projekt jaki planuje wprowadzić polski rząd, bowiem na etapie konsultacji jest program „Ciąża +”, przewidujący bezpłatne leki dla kobiet w ciąży.

Reklama

Szpitale bez opłat dla rodziców

Wdrożenie nowych przepisów powoduje, że szpital nie może pobierać opłat za czuwanie przy łóżku od rodziców oraz opiekunów osób niepełnosprawnych. Placówki medyczne nie będą więc mogły żądać opłaty za udostępnienie miejsca do spania, pościeli czy korzystanie z mediów. Wszystkie koszty ma pokrywać Narodowy Fundusz Zdrowia. 

Decyzja ta została podjęta po szerokich konsultacjach społecznych przeprowadzonych przez Ministerstwo Zdrowia. 

Tą regulacją podnosimy komfort pobytu w placówce leczniczej rodzica z małym pacjentem  czy opiekuna osoby niepełnosprawnej. Pamiętajmy, że obecność bliskich wpływa korzystnie na proces leczenia, łagodzi stres i wzmacnia poczucie bezpieczeństwa – podkreślił Minister Zdrowia prof. Łukasz Szumowski.

Liczne badania potwierdzają, że stała obecność osób bliskich przy dziecku czy niepełnosprawnym pacjencie sprzyja niwelowaniu stresu, buduje w chorym poczucie bezpieczeństwa i zaufania, umożliwia opiekę pielęgnacyjną dostosowaną do indywidualnych potrzeb pacjentów. Ma to szczególne znaczenie w przypadku długotrwałego pobytu w szpitalu.  

Program „Ciąża +”, czyli wsparcie dla zdrowia matki i dziecka

Na etapie konsultacji jest również program „Ciąża +”, przewidując bezpłatne leki dla kobiet w ciąży. Program ma zapewnić dostępu do bezpłatnych leków dla wszystkich kobiet w ciąży – od momentu stwierdzenia ciąży przez ginekologa do chwili porodu dziecka. 

Według założeń ministerstwa ma zostać ustalona listy leków najczęściej stosowanych przez kobiety w ciąży, których nabycie byłoby finansowane w całości ze środków publicznych. 

Refundacja mają zostać objęte leki na receptę, których stosowanie jest konieczne dla zdrowia kobiet w ciąży. Recepty na te leki (oznaczone jako leki "C") będą wystawiać ginekolodzy posiadający kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia. Uprawnienia takie będzie posiadać również lekarz podstawowej opieki zdrowotnej, jako osoba najlepiej zorientowana w stanie zdrowia i całokształcie leczenia pacjentki będącej pod jego opieką. 

Wiceminister zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko podkreśliła, że program jest elementem polityki prorodzinnej rządu. W najbliższych latach programem może zostać objętych około 380 tys. kobiet rocznie.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze