Zaloguj
Reklama

Upławy – przegląd produktów bez recepty, które mogą pomóc

Dolegliwości bólowe u kobiety
Fot. Panthermedia
Dolegliwości bólowe u kobiety
(0)

Świąd, pieczenie, upławy… Nieprzyjemne skutki infekcji bakteryjnych i grzybiczych zna każda kobieta. Po jakie produkty lecznicze dostępne bez recepty sięgnąć? Kiedy zgłosić się do lekarza?

Reklama

Upławy są najczęściej skutkiem zakażeń grzybiczych lub bakteryjnych, które rozwijają się w drogach rodnych. Charakterystycznym objawem upławów jest nagłe pojawienie się nadmiernej ilości wydzieliny z pochwy, której konsystencja, kolor i zapach sugerują, że dzieje się coś niedobrego. Upławów nie należy lekceważyć, ponieważ mogą prowadzić do poważnych powikłań w obrębie narządu rodnego.

Wśród najczęściej występujących upławów wyróżnia się:

  • żółtą wydzielinę, która przypomina śluz – może oznaczać stan zapalny wywołany przez bakterie, wirusy lub grzyby,
  • wydzielina o zmienionym zapachu – mogąca być skutkiem zakażenia, np. wynikająca z obecności ciała obcego.

Wśród najczęstszych przyczyn upławów można wskazywać zakażenia bakteryjne, z którymi zmaga się największa liczba kobiet. Zaburzenia równowagi między bakteriami stanowiącymi naturalną mikroflorę środowiska pochwy a bakteriami chorobotwórczymi prowadzą do pojawienia się zakażenia, którego skutkiem są właśnie upławy. Bakterie chorobotwórcze rozwijają się zwłaszcza w momencie obniżenia odporności organizmu czy częstych zmian partnerów seksualnych – przykładowo rzęsistek, którego można nabawić się w czasie kontaktu seksualnego, wywołuje zakażenie, którego skutkiem są upławy. Grzybicą można zarazić się zarówno w trakcie stosunku, jak i  na skutek używania wspólnych ręczników. Często długotrwała antybiotykoterapia lub przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych może skutkować wyjałowieniem organizmu, co sprzyja rozwojowi drożdżaków.

Co robić, gdy dopadnie nas infekcja?

Oczywiście najrozsądniej wybrać się do ginekologa, który wskaże metody leczenia. Jeśli stadium rozwoju choroby to początkowe etapy, można spróbować produktów bez recepty, które dostępne są w aptece. Uwaga – jeśli objawy choroby nie mijają, a wręcz nasilają się, niezbędne będzie udanie się do lekarza! Na rynku dostępne są preparaty zawierające w swoim składzie m.in. fenitokonazol  – związek, który uwalnia się z kapsułki dopochwowej i skutecznie walczy z bakteriami gram-dodatnimi oraz grzybami i drożdżami, które wywołują zakażenia. Na rynku dostępne są również produkty zawierające probiotyki ginekologiczne, które zawierają bakterie kwasu mlekowego. Te efektywnie hamują rozwój bakterii chorobotwórczych. Pamiętajmy – nieleczona infekcja intymna może przyczynić się do rozwoju poważnych zaburzeń narządu rodnego!

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze