Zaloguj
Reklama

Usunięcie macicy – czy należy obawiać się zabiegu?

Autorzy: Wioleta Chodkowska
Jajniki
Fot. Pantherstock
Jajniki
(3)

Jak każdy zabieg, usunięcie macicy może wiązać się z pewnymi komplikacjami. Przed udaniem się na zabieg warto być świadomym ryzyka. Często okazuje się, że strach przed zabiegiem jest bezpodstawny.

Reklama

Już samo znieczulenie ogólne wywołuje obawy. Okazuje się jednak, że tylko 1 na 10 000 pacjentów doświadcza poważnych powikłań po znieczuleniu. Przypadki śmierci są jeszcze mniej powszechne i dotyczą 1 pacjenta na 100 tysięcy.

Jak w większości operacji, może wystąpić krwawienie, chociaż ryzyko jest niewielkie. Warto jednak pamiętać, że zabieg odbywa się w szpitalu, pod czujnym okiem specjalistów, którzy są w stanie zapanować nad sytuacją. Podczas operacji 1% pacjentek doświadcza uszkodzenia moczowodu, jednak jest to natychmiast naprawiane jeszcze w trakcie zabiegu. Podobnie wygląda sytuacja z uszkodzeniem pęcherza lub jelita grubego.

Czasem konieczne jest czasowe zastosowanie cewnika lub drenażu. Żeby zmniejszyć ryzyko zakrzepicy, należy zacząć ruszać się jak najszybciej po zabiegu. Często też podawane są zastrzyki na rozrzedzenie krwi. W przypadku usunięcia jajników prawdopodobne jest, że zaraz po operacji pacjentka będzie odczuwała objawy menopauzy. Związane jest to z faktem, że menopauza zaczyna się zaraz po zatrzymaniu pracy jajników.

Piśmiennictwo
Reklama
(3)
Komentarze