Zaloguj
Reklama

Wpływ menopauzy na wzrost stopnia miażdżycy tętnic związanego z wiekiem.

Autorzy: Takahashi K et al.
Wpływ menopauzy na wzrost stopnia miażdżycy tętnic związanego z wiekiem.
Fot. ojoimages
(5)

Stwardnienie tętnic określane przez prędkość fali tętna (PWV), jest niezależnym markerem ryzyka chorób sercowo-naczyniowych.

Reklama

Ciśnienie krwi oraz związane z wiekiem zmiany struktur ścian tętniczych głównie wpływają na wyniki PWV. Przedstawiona praca została przeprowadzona w celu oceny wpływu menopauzy na łokciowo-ramienną PWV (baPWV) w grupie zdrowych kobiet. Badanie obejmowało grupę 50 kobiet ( 24-54 lat) przed menopauzą oraz grupę 40 kobiet po okresie menopauzy w wieku od 40 do 73 lat. Z badania wykluczono pacjentki z nadciśnieniem, cukrzycą i hyperlipidemią.

Wyniki baPWV analizowano chronologicznie w przedziałach wiekowych 5 i 10 letnich. Nie wykryto znaczących różnic dotyczących ba PWV w grupie kobiet z przedziałem wiekowym od 40 do 50 lat w okresie przed i po menopauzalnym. ba PWV w grupie kobiet pomenopauzalnych w wieku powyżej 60 roku życia były znacząco wyższe w porównaniu do wyników grupy 50-letnich kobiet pomenopauzalnych. W celu dokładniejszego wyjaśnienia zależnego od wieku wzrostu baPWV podzielono 50-letnie kobiety na 2 podgrupy (pierwsza od 50 do 54 lat oraz od 55 do 59) i 60-letnie kobiety również na 2 podgrupy (od 60 do 64 oraz od 65 do 69). Nie wykryto znaczących różnic w baPWV w podgrupie z przedziałem wiekowym 50-54, 55-59 oraz 60-64. Natomiast ba PWV znacząco wzrosło w podgrupie kobiet w wieku od 65 do 69 lat.  Przeprowadzone badanie sugerują, iż menopauza zwiększa zależny od wieku  wzrost stwardnienia tętniczego.

Piśmiennictwo

Recenzenci:

  • Prof. dr hab. n. med. Anita Olejek (Konsultant Wojewódzki z Zakresu Położnictwa i Ginekologii - woj. śląskie). Dr n. med. Piotr Bodzek.

Źródło tekstu:

  • Gynecol-Obstet-Invest. 2005; 60(3): 162-6

Reklama
(5)
Komentarze