Zaloguj
Reklama

Wstydliwe choroby ginekologiczne kobiet

Autorzy: Anna Piotrowska
Brzuch, uda
Fot. ojoimages
Brzuch, uda
(0)

Wśród wstydliwych chorób ginekologicznych możemy wyróżnić m.in.: nietrzymanie moczu, choroby weneryczne oraz grzybicze zapalenie pochwy.

Reklama

Nietrzymanie moczu określa się jako niekontrolowany wyciek moczu przez cewkę moczową, do którego dochodzi podczas wysiłku fizycznego, kaszlu, śmiechu bądź kichania. występuje dwa razy częściej u kobiet niż mężczyzn. W 2010r. Ośrodek Badania Opinii publicznej prze prowadził badania mające ustalić co najbardziej jest uciążliwe przy dolegliwościach związanych z nietrzymaniem moczu wyróżniono: nieprzyjemny zapach, popuszczanie moczu, poczucie braku kontroli nad własnym ciałem, uczucie wilgoci, obawa przed reakcją otoczenia.

Choroby weneryczne to choroby przenoszone drogą płciową. Są to choroby pasożytnicze, zakaźne, które przenoszone są przez kontakt płciowy z partnerem. Najczęstsza z nich to chlamydia ale również wyróżnia się: kiłę, rzeżączkę, wrzody weneryczne, opryszczkę narządów płciowych itp. są to bardzo wstydliwe dolegliwości zarówno dla mężczyzn jak i kobiet. Nie lubimy o nich rozmawiać, gdyż wskazują na dość barwne życie seksualne. Dolegliwości w każdym przypadku są dość nieprzyjemne, występują specyficzne bolesne wykwity, pieczenie, upławy itd. Niezbędna jest wizyta u lekarza i podjęcie leczenia.

Grzybicze zapalenie pochwy czyli zapalenie bakteryjne pochwy jest również jednym z najczęstszych przyczyn infekcji kobiecych. Według WHO co roku odnotowuje się 150 mln zachorowań. Przyczyną jest rozwój bakterii w pochwie zaburzając jej florę powodując objawy grzybicy. Często również przenoszone drogą płciową. Objawem jest swędzenie, pieczenie sromu. W przebiegu zakażenia pojawia się ciemnoczerwony rumień błony śluzowatej sromu, dochodzi do pęknięć i białych upławów z pochwy.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • P. Radziszewski, S.Bender, J. Borkowski, E. Bres-Niewada, A. Borkowski : Postrzeganie problemu nietrzymania moczu przez kobiety w Polsce. Przegląd Menopauzalny 2011,5,405-411.

Adres www źródła:


Reklama
(0)
Komentarze