Zaloguj
Reklama

Zalety karmienia piersią

Autorzy: Anna Piotrowska
Źródło: Polskie Towarzystwo na Rzecz Położnych Środowiskowych:Poradnik dla rodziców- Położna Radzi:Karmienie dziecka.
Karmienie piersią
Fot. ojoimages
Karmienie piersią
(5)

Wiele badań i analiz mówi o tym, iż najlepszym sposobem odżywiania noworodków jest karmienie mlekiem matki.

Reklama

Najnowsze badania dowodzą, że korzyści czerpie z tego zarówno dziecko jak i matka.

1. Mleko matki najlepiej przystosowuje się do potrzeb malucha - mleko matki zawiera ponad 100 związków, których nie ma w żadnym innym mleku. Skład mleka matki jest inny gdy dziecko jest noworodkiem, inne gdy jest wcześniakiem. Różni się również przy porannym karmieniu od tego jakie podaje się dziecku np. wieczorem.

2. Optymalny skład - wapń z mleka matki wchłania się dużo lepiej niż w jakimkolwiek innym mleku. Mleko matki cechuje niższy poziom sodu i białka dlatego nie wpełni wykształcone nerki noworodków nie są zmuszone do intensywnej pracy.

3. Nie obciąża układu trawiennego - mleko matki zawiera białko i tłuszcze najlepiej tolerowane przez dziecko.

4. Minimalne ryzyko alergii - niezwykle rzadko zdarza się by dziecko karmione piersią cierpiało z powodu uczulenia na niego.

5. Naturalna szczepionka - za każdym razem dziecko pijące mleko matki otrzymuje porcję przeciwciał wzmacniających jego układ immunologiczny., dziecko cierpi rzadziej na wszelkiego rodzaju infekcje.

6. Ssanie wspomaga rozwój jamy ustnej - u dzieci karmionych piersią rzadziej spotyka się wady wymowy.

7. Karmienie jako środek zapobiegania otyłości - dziecko samo reguluje ilość wypijanego mleka (przestaje ssać gdy czyje, że jest syte) . Mleko matki różnicuje ilość kalorii- pod koniec karmienia dziecko otrzymuje pokarm bogatszy w kalorie.

8. Profilaktyka raka piersi - badania dowodzą, że karmienie piersią wpływa na zmniejszenie ryzyka zachorowań na raka piersi.

9. Aspekty praktyczne: naturalne karmienie jest tańsze, unikamy kupowania mieszanek, podajemy dziecku okarm o idealnej temperaturze, karmienie w nocy jest dla nas mniej kłopotliwe.

Reklama
(5)
Komentarze