Zaloguj
Reklama

Zdrowie psychiczne ciężarnych pod lupą naukowców

Ból brzucha w ciąży
Fot. panthermedia
Ból brzucha w ciąży
(0)

Zmiany hormonalne zachodzące w trakcie ciąży znajdują swoje odzwierciedlenie w nastroju przyszłej mamy.  Problemem zdrowia psychicznego ciężarnych zajęli się naukowcy z Londynu. Wyniki ich badań mogą zaskakiwać!

Reklama

O tym, że w czasie ciąży w organizmie kobiety zachodzi wiele zmian, nie trzeba nikogo przekonywać.  Zmiany hormonalne wpływają na funkcjonowanie całego organizmu, a towarzyszące im wahania nastroju przyjmowane raczej są jako standardowy stan w czasie ciąży.

Naukowcy z King’s College (Londyn, Wielka Brytania) postanowili dokładniej przyjrzeć się mechanizmom warunkującym zmiany nastroju i ciężarnych. Wyniki ich badań zaskakują. Według szacunków naukowców jedna na cztery kobiety ciężarne mieszkające w Wielkiej Brytanii ma problemy ze zdrowiem psychicznym. Najnowsze wyniki opublikowane w „British Journal of Psychiatry” wskazują, że zaburzenia psychiczne występujące u kobiet ciężarnych w znacznym stopniu odbijały się na zdrowiu dziecka. Badania przeprowadzone przez zespół badawczy objęły swoim zasięgiem 545 ciężarnych kobiet, które dodatkowo wykonywały badania prenatalne. Wyniki zaskoczyły naukowców – depresję zdiagnozowano u 11% ciężarnych. Zdiagnozowano równie z m.in. zaburzenia odżywiania, nerwicę. 

Co nowego wniosły badania? Naukowcy uważają, że do rutynowych badań prowadzonych w trakcie ciąży powinno włączyć się badania dotyczące stanu emocjonalnego pacjentek. Szybkie wychwycenie problemu związanego z zaburzeniami nastroju pozwoli ustrzec dziecko przed ewentualnymi powikłaniami w życiu popłodowym.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze