Zaloguj
Reklama

Bezpieczeństwo kobiety ciężarnej za kierownicą - Wywiad z Panem Andrzejem Małotą.

Autorzy: mgr Barbara Nowok. Redaktor Medforum.
Bezpieczeństwo kobiety ciężarnej za kierownicą - Wywiad z Panem Andrzejem Małotą.
Fot. ojoimages
(0)

Wywiad z Panem Andrzejem Małotą.
Emerytowany Oficer Komendy Rejonowej Policji w Piekarach Śląskich. Wydział Prewencji.
Instruktor, Wykładowca na Kategorię A, B, C, D i E w Ośrodku Szkolenia Motorowego „LIDER” w Piekarach Śląskich.

Reklama

MEDFORUM: Kobiety ciężarne często zatroskane własnym i nienarodzonego potomstwa zdrowiem ograniczają bądź też rezygnują z korzystania z pasów bezpieczeństwa. Czy istnieją przepisy prawne pozwalające na taki przywilej?

p. Andrzej Małota: Zgodnie z ustawą z dnia 20 czerwca 1997 roku prawo o ruchu drogowym, obowiązek korzystania z pasów bezpieczeństwa nie dotyczy kobiet ciężarnych w widocznej ciąży. Mówi o tym ust.2, art. 39, dział II, rozdział 5 porządek i bezpieczeństwo ruchu na drogach. Przepis ten dotyczy kobiet ciężarnych w widocznej ciąży, kierujących pojazdem jak i przewożonych pojazdem wyposażonym w pasy bezpieczeństwa.
Zalecam jednak każdej kobiecie ciężarnej korzystanie z pasów bezpieczeństwa, które w prawidłowy sposób zapięte redukują urazowość matki jak i płodu w trakcie kolizji drogowej.

MEDFORUM: W jakich sytuacjach kobiety ciężarne powinny bezwzględnie korzystać z pasów  bezpieczeństwa?

p. Andrzej Małota: Nie istnieją przepisy prawne, które określałyby sytuacje, w których kobieta ciężarna powinna bezwzględnie korzystać z pasów bezpieczeństwa. Prawo zezwala na jazdę bez zapiętych pasów kobietom w widocznej ciąży nie określając wytycznych. Dodam jednak, iż jazda samochodem w dalekie trasy, w niesprzyjających warunkach atmosferycznych, na odcinkach szczególnie niebezpiecznych, na trasach szybkiego ruchu o dużym natężeniu ruchu, jest szczególnie niebezpieczna i w takich sytuacjach zapinanie pasów bezpieczeństwa przez kobiety ciężarne jest słuszne.

Decyzja o zapięciu pasów bezpieczeństwa jednak należy do kobiety w widocznej ciąży, kierującej pojazdem bądź też jadącej jako pasażer. Jeśli kobieta ciężarna zapina pasy bezpieczeństwa to bardzo ważne jest, aby były one prawidłowo zapięte. Obserwuje się bowiem często wśród kobiet ciężarnych niewłaściwe zapinanie pasów bezpieczeństwa, które są źle napięte, źle wyregulowane i technicznie ułożone w niewłaściwych miejscach, wynika to chyba z obawy przed nadmiernym uciskiem na brzuch.

MEDFORUM: Mocno napięte pasy bezpieczeństwa często powodują dyskomfort z powodu ucisku na brzuch. W jaki sposób kobiety z „widoczną ciążą” powinny zapinać pasy bezpieczeństwa?

p. Andrzej Małota: 
Aby pasy bezpieczeństwa spełniały swoją funkcję muszą być właściwie użyte. Zacznijmy od podstaw bardzo ważnych i często pomijanych z braku czasu. W trakcie zapinania pasów bezpieczeństwa należy zwrócić uwagę aby pas:

1. przylegał płasko do ciała i był napięty,

2. pas naramienny przechodził ukośnie między piersiami

3. pas biodrowy spoczywał na biodrach, poniżej wypukłości brzucha

Bardzo przydatny może okazać się adapter do pasów bezpieczeństwa dla kobiet w ciąży, który dzięki swojej konstrukcji zapobiega unoszeniu się ku górze pasa biodrowego. Urządzenie składa się z podkładki umieszczonej na siedzeniu, części mocującej podkładkę do oparcia siedzenia oraz z mocnej szlufki z zapięciem. Zastosowanie podkładki jest bardzo łatwe. Kobieta ciężarna siada na podkładkę, zapina pasy bezpieczeństwa, umieszcza i zapina pas biodrowy w szlufce. W taki sposób łączenie zapiętych pasów bezpieczeństwa z adapterem staje się wygodne dla kobiety ciężarnej i zarazem bezpieczne dla obojga.

Jeszcze inne rozwiązanie dają nakładki antyuciskowe przeznaczone dla kobiet w ciąży, zakładane na pas biodrowy i naramienny w miejscach, w których powodują zwiększony ucisk. Możliwości udogodnień dla kobiet ciężarnych jeżdżących samochodem jest bardzo wiele dzięki czemu nie muszą rezygnować z korzystania z pasów bezpieczeństwa.

MEDFORUM: Czy istnieją statystyki, badania, które jednoznacznie dałyby odpowiedź czy kobiety ciężarne powinny korzystać z pasów bezpieczeństwa czy też nie?

p. Andrzej Małota: Według Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego pasy bezpieczeństwa redukują o ok. 50% śmiertelnych i ciężkich obrażeń. Ze Szwedzkich badań wynika, że dzięki zwiększeniu stosowania pasów bezpieczeństwa możliwe jest zredukowanie o 20% liczby zabitych kierowców i pasażerów. Statystyki zachęcają do stosowania pasów bezpieczeństwa przez wszystkich niezależnie od płci, wieku, miejsca w samochodzie itp. Możliwości korzystania z różnych form udogodnień zachęca kobiety ciężarne do jazdy z zapiętymi pasami bezpieczeństwa. 

MEDFORUM: Kobiety ciężarne często pracują zawodowo i spora część z nich w związku z tym podróżuje samochodem. Jakich zasad powinna przestrzegać kobieta ciężarna spędzająca w samochodzie bardzo dużo czasu?

p. Andrzej Małota: Kobiety ciężarne kierujące pojazdem powinny przestrzegać przede wszystkim wszystkich przepisów prawa o ruchu drogowym. Jeżeli kobieta ciężarna planuje częste podróżowanie samochodem w okresie ciąży warto zainwestować w produkty poprawiające komfort jazdy z zapiętymi pasami bezpieczeństwa.

Ważne jest aby wyćwiczyć i stosować prawidłowo zapięte pasy bezpieczeństwa. W dalekie podróże należy zadbać o własne bezpieczeństwo ale i wygodę, czyli zdjąć wierzchnią odzież ochronną, ubrać wygodne buty, ubiór, zabrać ze sobą coś do picia i jakąś przekąskę. Nie należy zapomnieć o odpoczynku. Dla własnego bezpieczeństwa najlepiej zabrać ze sobą dokumentację medyczną a także telefon wraz z numerami kontaktowymi np. lekarza prowadzącego ciążę. Proponuję każdej kobiecie spodziewającej się potomstwa zadanie sobie kilku pytań przed daleką podróżą:

  • Jak się czuję?
  • Czy mam jakieś dolegliwości?
  • Czy wszystkie potrzebne rzeczy zabrałam?

 MEDFORUM: Serdecznie dziękuję za rozmowę. 

 p. Andrzej Małota: Dziękuję bardzo i wszystkim życzę bezpiecznej jazdy.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • Forum Ginekologiczne

Reklama
(0)
Komentarze