Zaloguj
Reklama

Czy można zapomnieć o antykoncepcji?

Autorzy: Dr. n.med. Grzegorz Południewski
Tabletki antykoncepcyjne
Fot. pantherstock
Tabletki antykoncepcyjne
(0)

Od pokwitania do klimakterium – czyli w warunkach europejskich przez ok. 40 lat musimy liczyć się z możliwością nieplanowanego zajścia w ciążę. To pokazuje, jak ogromną rolę odgrywa dobrze dobrana i skuteczna antykoncepcja. Jakie możliwości mają pod tym względem współczesne kobiety?

Reklama

Planując liczbę dzieci, musimy założyć, że okres starania o ciążę to – jeśli wszystko przebiega podręcznikowo – zazwyczaj 2-3 lata. Pomiędzy nimi rozciąga się znacznie dłuższy – trwający w warunkach europejskich do 40 lat – okres antykoncepcji.

Więcej niż ochrona

Na każdym etapie życia antykoncepcja ma inne znaczenie. W krajach rozwiniętych, gdzie dobra edukacja i wczesny start pracy zawodowej decydują o przyszłym życiu, wczesna aktywność seksualna wymaga przede wszystkim maksymalnie skutecznej antykoncepcji. Tym bardziej, że okres, w którym kobiety chcą budować pozycję życiową, jest jednocześnie czasem najwyższej biologicznej płodności ( wiek 18-25 lat).
Efekty hormonalnych metod planowania rodziny nie kończą się na działaniu antykoncepcyjnym. Zmieniona przez antykoncepcję równowaga hormonalna całkowicie odmienia samopoczucie, uwalniając je spod wpływu fizjologicznego cyklu. Wiele kobiet docenia także krótsze i skąpe miesiączki, złagodzenie dolegliwości bólowych, uważając te korzyści nawet za ważniejsze od samego efektu antykoncepcyjnego. Tysiące kobiet tak właśnie leczy swoje zdrowotne niedomogi cyklu miesiączkowego, co pozwala im zachować normalną aktywność.

Ten dobry progestagen

Długotrwały czas stosowania antykoncepcji pociąga jednak za sobą pytanie o działania uboczne, wywołane stosowaniem estrogenów. Dlatego antykoncepcja oparta o zastosowanie tylko jednego hormonu - z grupy progestagenów - znacznie zmniejsza ryzyko powikłań. Mogą z niej korzystać dla przykładu kobiety z cukrzycą, z większością chorób serca, nadciśnieniem, a nawet z niektórymi zaburzeniami krzepnięcia. Nie bez przyczyny antykoncepcja progestagenna staje się coraz bardziej popularna. Dotychczasowa jej niedogodność, związana z koniecznością regularnego przyjmowania pigułek (mini-pills) z dokładnością do kilku godzin zniknęła wraz z możliwością zastosowania systemu wewnątrzmacicznego lub implantu podskórnego. Oczywiście istnieją również przeciwwskazania do stosowania antykoncepcji długoterminowej opartej tylko na progestagenach. Lekarz decydujący o zastosowaniu takiej metody planowania rodziny musi min. wykluczyć obecność nowotworów narządu rodnego (również piersi), poważnej choroby wątroby (w tym nowotworów), reakcji nadwrażliwości oraz oczywiście ciąży. W przypadku implantu podskórnego przeciwwskazaniem jest również aktualna zakrzepica a w przypadku antykoncepcji wewnątrzmacicznej – stany zapalne miednicy i wady anatomiczne macicy.


fot. panthermedia

Zapomnieć o antykoncepcji?

System wewnątrzmaciczny czy implant pozwala przez kilka lat (od 3 do 5) zapomnieć o antykoncepcji, gwarantując jednocześnie najwyższą skuteczność wśród dostępnych metod.
Te formy antykoncepcji są chętnie akceptowane przez osoby młode, dynamiczne, prowadzące intensywne życie, a niegotowe jeszcze na macierzyństwo. Co ważne, dużym atutem długoterminowej antykoncepcji jest szybki powrót płodności. Zajście w ciążę jest możliwe już w następnym cyklu po usunięciu systemu wewnątrzmacicznego czy implantu podskórnego.

Także dla przyszłych mam

Nie bez przyczyny właśnie te sposoby zapobiegania ciąży proponowane są kobietom, które jeszcze nie rodziły. System wewnątrzmaciczny jest najmniejszą wkładką na świecie, dostosowaną swoimi wymiarami i kształtem do macicy kobiet, które macierzyństwo mają dopiero przed sobą. Również eksperci Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego umieszczają właśnie te sposoby antykoncepcji na liście rozwiązań polecanych kobietom przed pierwszą ciążą.
Antykoncepcja długoterminowa, czyli systemy wewnątrzmaciczne i implanty podskórne, wpisują się w najnowsze kierunki działań nad doskonaleniem metod antykoncepcji. Zapewniają długotrwały i nie wymagający częstej kontroli efekt. Kuracja jest też tańsza niż przyjmowanie tabletek przez analogiczny okres. W przypadku systemów wewnątrzmacicznych hormony aplikowane są w możliwie najmniejszych dawkach i działają antykoncepcyjnie miejscowo, bez ogólnoustrojowych konsekwencji w postaci zahamowania jajeczkowania.
Warto dziś zwrócić uwagę na zalety długoterminowych metod kontroli urodzeń, które sprawiają, że możemy na kilka lat zapomnieć o antykoncepcji. Na świecie ten trend jest bardzo silny, czas i na nas!

Kobiety dojrzałe, posiadające już dzieci, również oczekują metod skutecznych, wygodnych, o zminimalizowanych działaniach ubocznych. Długoterminowe rozwiązania, spełniają te warunki i zapewniają im ten komfort.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze