Zaloguj
Reklama

Podwiązanie jajowodów

Autorzy: Redakcja serwisu
Skalpel, operacja
Fot. medforum
Skalpel, operacja
(3)
Reklama

Trwałe ubezpłodnienie (sterylizacja) kobiety lub mężczyzny poprzez chirurgiczne podwiązanie i przecięcie jajowodów lub nasieniowodów.

Podwiązanie jajowodów - Objawy i przebieg

Pozbawienie kobiety lub mężczyzny płodności jest jedną z często wybieranych metod antykoncepcyjnych w krajach wysokorozwiniętych. Jednak nie we wszystkich jest ona dozwolona.

W Polsce zabieg ten wykonywany jest tylko i wyłącznie w przypadku, gdy kolejna ciąża stanowi dla kobiety poważne zagrożenie zdrowia lub życia lub w przypadku zaistnienia możliwości przekazywania potomstwu ciężkich chorób uwarunkowanych genetycznie.

Nie można go wykonać „na życzenie” pacjentki. Zabieg ten wykonuje się na drodze laparotomii lub laparoskopii. Najczęściej sterylizacji u kobiet dokonuje się w trakcie cięcia cesarskiego. Ma ona zarówno wiele zalet jak również wad.

Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że zarówno sterylizacja kobiet jak również mężczyzn są zabiegami nieodwracalnymi. Płodności nie da się już przywrócić.

Zabiegi sterylizacji nie powodują zmian hormonalnych, jak również nie mają żadnego wpływu na stan libido i nie ograniczają możliwości seksualnych.

Kiedy udać się do lekarza i leczyć

W sporadycznych przypadkach, gdy istnieją bezwzględne przeciwwskazania do ciąży należy rozważyć możliwość sterylizacji. Decyzja ta powinna być podjęta razem z partnerem a obowiązkiem lekarza jest przedstawienie wszystkich szczegółów dotyczących zabiegu oraz jego konsekwencji.

Do wykonania zabiegu potrzebna jest pisemna zgoda pacjentki.

Podwiązanie jajowodów - Leczenie

W pierwszych 3 miesiącach po zabiegu do momentu całkowitego zagojenia się ran należy ograniczyć współżycie. Po wazektomi (podwiązanie nasieniowodów) brak plemników w nasieniu stwierdza się dopiero po około 8 tygodniach w związku z czym konieczne jest stosowanie dodatkowej metody antykoncepcyjnej np. prezerwatywy.

Piśmiennictwo
Reklama
(3)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze