Zaloguj
Reklama

Wypadanie włosów po hormonalnych środkach antykoncepcyjnych

Kobieta układająca włosy
Fot. Shutterstock
Kobieta układająca włosy
(0)

Tak jak doustne środki antykoncepcyjne zdecydowanie można uznać za jedną ze skuteczniejszych metod zapobiegania poczęciu, tak nie są one pozbawione jakichkolwiek wad – z ich stosowaniem związane może być występowanie różnych skutków ubocznych. Jednym z możliwych jest utrata włosów – dlaczego tak może się dziać i co powinny zrobić pacjentki, które po przyjmowaniu antykoncepcji hormonalnej zaobserwują u siebie wypadanie włosów?

Reklama

W skład hormonalnych środków antykoncepcyjnych wchodzić mogą dwojakiego rodzaju substancje, którymi są estrogeny oraz progestageny. Każda z wymienionych może dawać pewne działania niepożądane, do skutków ubocznych zażywania środków z grupy progestagenów można zaliczyć m.in. nudności, bóle głowy i tkliwość piersi, ale i wypadanie włosów.

Możliwość utraty włosów po hormonalnych środkach antykoncepcyjnych wydawać się może zaskakująca, może się tak jednak dziać ze względu na androgenową aktywność syntetycznych progestagenów. Oznacza to, że mogą one cechować się pewnymi działaniami, które typowo wywierane są przez męskie hormony płciowe: do jednych z takich działań zaliczana jest z kolei utrata włosów, do której – szczególnie z wiekiem – dochodzi u bardzo wielu mężczyzn.

Nie wszystkie pacjentki, które zażywają hormonalne środki antykoncepcyjne, obserwują później u siebie wypadanie włosów – szczególnie duże ryzyko takiego problemu mają m.in. te kobiety, które:

  • zmagają się z łysieniem androgenowym,
  • przechodzą chemioterapię,
  • używają kosmetyków osłabiających włosy,
  • chorują na schorzenia tarczycy,
  • mają niedobory istotnych dla kondycji włosów substancji (takich jak przede wszystkim cynk, biotyna czy żelazo).

Pacjentki, które odnotują u siebie wypadanie włosów po hormonalnych środkach antykoncepcyjnych, zdecydowanie powinny skonsultować się ze swoim ginekologiem. Czasami korzystne może być zastosowanie innego rodzaju środka antykoncepcyjnego, czasami zaś do rozwiązania problemu wystarczyć może suplementacja pewnych substancji, skuteczne leczenie istniejących u pacjentki schorzeń (np. zaburzeń czynności tarczycy) czy zmiany dotyczące codziennej pielęgnacji włosów.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze