Zaloguj
Reklama

Czy tabletki antykoncepcyjne mogą wywoływać stany depresyjne?

Depresja
Fot. panthermedia
Depresja
(0)

Stosowanie antykoncepcji hormonalnej jest jedną z najpopularniejszych metod zapobiegania ciąży. Hormony stosowane w tabletkach oddziałują na cały organizm – nie tylko na możliwość zagnieżdżenia się zapłodnionej komórki jajowej.

Reklama

Historia tabletki antykoncepcyjnej

Pierwsza tabletka antykoncepcyjna trafiła na rynek w maju 1960 roku, choć pierwsze próby przygotowania takiej formy zapobiegania ciąży rozpoczęły się na początku XX wieku. W latach 20. ubiegłego wieku Ludwig Haberlandt prowadził eksperymenty na królikach, które pozwoliły wykazać, że podawanie określonej substancji może skutecznie hamować ciążę u samic. W latach 50. ubiegłego wieku zsyntetyzowano noretyndron, który wykazywał właściwości antykoncepcyjne. Pod koniec lat 50. wyprodukowano pierwszą pigułkę antykoncepcyjną – Envoid – która została zatwierdzona przez Amerykańską Agencję ds. Żywności i Leków.

Rodzaje tabletek antykoncepcyjnych

Na rynku dostępny jest szeroki asortyment tabletek antykoncepcyjnych. Pigułki dwuskładnikowe zawierają w swoim składzie dwa rodzaj hormonów – estrogen oraz progesteron. Tabletki dwuskładnikowe występują w trzech rodzajach – jako jednofazowe, dwufazowe oraz trójfazowe. Kolejnym rodzajem tabletek są jednoskładnikowe, znane jako mini pigułki. Tabletki tego rodzaju uznawane są za tabletki najnowszej generacji. Zawierają w swoim składzie jeden hormon – progesteron.  Na rynku istnieją również tzw. tabletki „po” będące antykoncepcją awaryjną – tabletka tego rodzaju ma większe stężenie progesteronu.

fot. panthermedia

Działania niepożądane

Jak wszystkie leki, tabletki antykoncepcyjne również mogą wywoływać działania niepożądane. Wśród najczęściej przywoływanych wymienia się krwawienie międzymiesiaczkowe lub jego brak, zmiany libido, zmiany nastroju, tkliwość piersi, migreny, zaburzenia gospodarki lipowej. W skrajnych przypadkach chorobę niedokrwienną serca, powikłania zakrzepowo-zatorowe (tzw. zakrzepica), która może zakończyć się śmiercią. Zakrzepica powstaje na skutek problemów z prawidłowym procesem krzepnięcia krwi. Zakrzepica może dotyczyć zarówno żył (skrzep powstaje w żyle), jak i tętnic (skrzep powstaje w tętnicy). Zakrzepica żylna pojawia się przede wszystkim w żyłach głębokich kończyn dolnych i miednicy. W bardzo rzadkich przypadkach stosowania antykoncepcji hormonalnej ryzyko zachorowania na zakrzepicę rośnie. W przypadku, gdy kobieta stosuje hormonalne środki antykoncepcyjne i zaobserwuje u siebie niepokojące objawy, takie jak nagły kaszel, silny ból w klatce piersiowej, duszność, silny ból lub obrzęk nóg, niedowład części ciała, nagłe zaburzenia smaku, węchu i słuchu, podwójne widzenie, nagła migrena, problemy z mową, niezbędne jest szybkie skonsultowanie się z lekarzem. Zakrzepica jest stanem zagrażającym życiu. 

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze