Zaloguj
Reklama

Czym są polipy macicy?

Konsultacja z lekarzem
Fot. Panthermedia
Konsultacja z lekarzem
(0)

Polipy macicy często wykrywane są przypadkowo, w czasie rutynowego badania ginekologicznego. Mogą nie wywoływać żadnych niepokojących objawów, stąd nie zawsze łatwo je wykryć. Czym są polipy macicy? Czy są groźne dla zdrowia? Jak można je wyleczyć?

Reklama

Polipy macicy rozwijają się stopniowo, zazwyczaj nie dając żadnych niepokojących objawów. Zdarza się, że dopiero nagłe plamienia czy lekki ból mogą skłaniają pacjentki do wizyty u lekarza.

Spis treści:

  1. Czym są polipy macicy?
  2. Podział polipów
  3. Niepokojące objawy
  4. Jak leczy się polipy macicy?
  5. Czy polipy macicy mogą zmienić się w zmiany o charakterze złośliwym?

Czym są polipy macicy?

Polipy macicy to niewielkie zmiany, które powstają na skutek rozrostu błony śluzowej w macicy. Polipy mogą osiągać różną wielkość – od kilku do kilkudziesięciu milimetrów. Szacuje się, że mogą występować u nawet 12 % kobiet po 30 roku życia. Swoim kształtem przeważnie przypominają guzek, który jest połączony ze ścianą macicy. Zazwyczaj przybierają łagodny charakter, choć może zdarzyć się, że mogą przeistoczyć się w formę złośliwą, stąd niezbędne jest ich obserwowanie i podjęcie leczenie.

Podział polipów

Polipy dzieli się ze względu na ich umiejscowienie – stąd wyróżnia się polipy endometrialne, które lokalizują się w macicy. Są to przede wszystkiem pojedyncze zmiany, które najczęściej można zlokalizować w okolicy dna macicy lub ujścia jajowodów. Potwierdzeniem diagnozy jest badanie histopatologiczne. Polipy szyjki macicy czyli tzw. endocerwikalne to zmiany, które pojawiają się w kanale szyjki macicy.

Niepokojące objawy

Jak wspomniano, polipy nie zawsze dają niepokojące objawy. Z upływem czasu mogą jednak rosnąć a tym samym, powodować pojawienie się nieprzyjemnych dolegliwości takich jak:

  • plamienie między miesiączkami,
  • krwawienie po stosunku,
  • bardzo obfite miesiączki,
  • wydłużenie czasu krwawienia miesiączkowego.

Polipy macicy, fot. panthermedia

Jak leczy się polipy macicy?

Polipy macicy na początku poddaje się obserwacji – możliwe jest bowiem złuszczenie zmiany i wydalenie jej z krwią miesiączkową przy kolejnej miesiączce. Jeśli w kolejnym badaniu zmiana nie zmniejszyła się bądź nie złuszczyła, lekarz może zalecić usunąć zmianę i wykonać badanie histopatologiczne materiału. Zabieg usunięcia polipów przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym, w warunkach szpitalnych.

Czy polipy macicy mogą zmienić się w zmiany o charakterze złośliwym?

W przypadku polipów szyjki macicy ryzyko, że zmiana stanie się złośliwa wynosi ok 0,1 %. W przypadku pozostałych polipów, ryzyko zezłośliwienia wynosi ok 1 %. Rekonwalescencja po zabiegu histeroskopii rekonwalescencja wynosi około 2-4 tygodni. W tym czasie należy prowadzić oszczędny tryb życia, unikać nadmiernego wysiłku. Zaleca się również wstrzemięźliwość seksualną. Pamiętajmy, że nieleczone polipy macicy mogą utrudniać zajście w ciążę bądź mogą być przyczyną poronień.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze