Zaloguj
Reklama

Wyłyżeczkowanie jamy macicy

Autorzy: Dr Zofia Polska
Kobieta w szpitalnej sali
Fot. medforum
Kobieta w szpitalnej sali
(4)
Reklama

Zabieg wyłyżeczkowania jamy macicy wykonywany jest w szpitalu lub gabinetach posiadających salę operacyjną.

Wyłyżeczkowanie jamy macicy - Objawy i przebieg

Instrumentalne opróżnienie jamy macicy:

  • Diagnostyczne – pobranie fragmentów błony śluzowej macicy w celu przekazania uzyskanego materiału do badania histopatologicznego, w przypadku nieprawidłowych krwawień z macicy, w niepłodności lub w podejrzeniu zmian chorobowych w endometrium.
  • Terapeutyczne – opróżnienie jamy macicy z resztek tkanek pozostałych po poronieniu, po porodzie, usunięcie ciąży obumarłej, przerwanie ciąży ze wskazań życiowych lub ciężkich wad płodu, pustego jaja płodowego, zaśniadu groniastego lub w przypadku niewyjaśnionych krwotoków.

Zabieg wyłyżeczkowania jamy macicy wykonywany jest w szpitalu lub gabinetach posiadających salę operacyjną. Zarówno zabieg diagnostyczny, jak i terapeutyczny wykonywany jest po uprzednim znieczuleniu ogólnym dożylnym, w związku z czym, około 4 godziny przed zabiegiem pacjentka powinna być na czczo. Przed przystąpieniem do znieczulenia pacjentka konsultowana jest przez lekarza anestezjologa. W niektórych przypadkach konieczne jest wykonanie badania EKG lub badań analitycznych krwi.

Po znieczuleniu i odkażeniu pola zabiegowego (srom, pochwa), założeniu wzierników i uchwyceniu szyjki macicy tzw. kulociągiem, lekarz przystępuje, w zależności od potrzeb, do rozszerzenia kanału szyjki za pomocą narzędzi zwanych hegarami. W niektórych przypadkach rozszerzanie szyjki nie jest potrzebne, a uzależnione jest to między innymi od warunków anatomicznych szyjki. Następnie do jamy macicy wprowadza łyżkę skrobakową i wykonuje ruchy skrobiące, opróżniając jamę macicy lub pobierając fragmenty śluzówki macicy. W każdym przypadku otrzymany materiał przekazywany jest do badania histopatologicznego.

Po zabiegu pacjentka pozostaje pod opieką personelu medycznego co najmniej 2 godziny. W tym okresie nie powinna przyjmować posiłków oraz płynów. Przez pierwsze godziny po zabiegu może utrzymywać się nieznaczne pobolewanie dołem brzucha przypominające bóle miesiączkowe, będące wynikiem skurczów macicy. Krwawienie z dróg rodnych po zabiegu może utrzymywać się przez kilka kolejnych dni. Czas wystąpienia owulacji oraz miesiączki po zabiegu wyłyżeczkowania może być różny.

Kiedy udać się do lekarza i leczyć

Zabieg wyłyżeczkowania przeprowadza wyłącznie lekarz. Wiąże się on z ryzykiem powikłań, które zdarzają się jednak sporadycznie. Najczęstszymi z nich są: niecałkowite opróżnienie jamy macicy, wprowadzenie zakażenia, przebicie ściany macicy. Najczęściej po zabiegu lekarz zleca przyjmowanie antybiotyku w celu zmniejszenia ryzyka zakażenia.

Jeżeli po zabiegu pojawią się niepokojące objawy takie jak gorączka, niepokój, wymioty, silne bóle brzucha, obfite przedłużające się krwawienia należy zgłosić się natychmiast do lekarza. Jeżeli po 4 tygodniach od zabiegu nie pojawi się miesiączka, wizyta lekarska jest niezbędna.

Wyłyżeczkowanie jamy macicy - Leczenie

W czasie zabiegu pacjentka powinna mieć paznokcie pozbawione lakieru, niewskazane są również tipsy. Po zabiegu wyłyżeczkowania przez okres około 4 tygodni nie powinna się kąpać w wannie, w gorącej wodzie. Wskazany jest prysznic.

Pacjentka powinna unikać współżycia seksualnego, korzystania z basenu, jak również używania tamponów, co ma na celu zmniejszenie ryzyka wprowadzenia infekcji. Niewskazany jest również nadmierny wysiłek fizyczny (siłownia) a także solarium.

Piśmiennictwo
Reklama
(4)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze