Zaloguj
Reklama

Dieta w czasie choroby

Autorzy: Anastazja Dybkowska
Zażywanie leków
Fot. ojoimages
Zażywanie leków
(0)

Regularne pory posiłków, jadłospis bogaty w surowe warzywa i owoce to doskonała broń do walki z bakteriami i wirusami chorobotwórczymi.

Reklama

W czasie choroby zazwyczaj nie mamy w ogóle apetytu. Sprzymierzeńcami walki z przeziębieniem są:

  • kiełki ryżowe,
  • zupy jarzynowe,
  • rosół i buliony.


Pomogą także delikatne produkty zbożowe (pszenne bułki, ryż, kasza manna lub kuskus) i wysokogatunkowa wędlina - szynka lub polędwica. Jeśli nie chce nam się jeść, to się nie zmuszajmy.

Odpowiednie nawodnienie organizmu warunkuje jego prawidłowe funkcjonowanie.
Nie ma jednak badań, które jednoznacznie potwierdziłyby, że regularne picie np. wody zapobiega przeziębieniu.

Właściwa dieta wspomaga organizm, ale nie jest lekarstwem na ciężka chorobę,. Jeśli zjemy całą główkę czosnku, to może wręcz nas powalić. Czosnek bowiem znacznie obniża ciśnienie krwi.

Czy przyjmowanie antybiotyków oznacza, że dieta powinna się zmienić?

Antybiotyki niszczą bakterie chorobotwórcze, ale również pożyteczne bakterie probiotyczne, które zasiedlają przewód pokarmowy.
Dobrze jest więc, aby podczas kuracji antybiotykiem nie spożywać posiłków ciężkostrawnych i bogatych w błonnik, ponieważ może się to skończyć ostrymi biegunkami.

Czy po terapii antybiotykami trzeba pić jogurty i kefiry?

Jogurt jak najbardziej, ale nie kefiry!
W kefirach bowiem znajdują szczepy drożdży. Przy dość wyjałowionym przewodzie pokarmowym drożdże te mogą się nadmiernie rozwijać drożdżycę jelit, albo narządów rodnych.

Jeśli mamy pewność, że po chorobie doszliśmy już do siebie, warto, aby w diecie pojawiły się produkty bogate w kwasy tłuszczowe Omega 3(ryby morskie, olej słonecznikowy, pestki dyni), które wzmacniają serce.
Spożywajmy również produkty bogate w magnez (czekolada,suszone morele) oraz potas (ziemniaki, banany, pomidory) - one także pomogą osłabionemu sercu.

Wzmocnisz organizm spożywając witaminę C Znajdziesz ją w cytrusach, ale także w natce pietruszki.

Reklama
(0)
Komentarze