Zaloguj
Reklama

Działania niepożądane tabletek antykoncepcyjnych – co powinnaś wiedzieć, zanim zdecydujesz się na terapię hormonalną

Suplementacja u kobiet
Fot. panthermedia
Suplementacja u kobiet
(0)

Kuracje lekami hormonalnymi zawsze wywołują zmiany w organizmie. Niekiedy objawy zażywania hormonów pojawiają się stosunkowo szybko, np. w postaci wymiotów czy biegunki. Zdarza się jednak, że negatywne skutki stosowania kuracji hormonalnej mają miejsce po pewnym czasie i nie zawsze utożsamiane są z lekami, które były przyjmowane.

Reklama

Antykoncepcja hormonalna zrewolucjonizowała sposoby zabezpieczania przed ciążą. Poza prezerwatywą czy środkiem plemnikobójczym zaczęła stanowić wygodną alternatywę dla par, które nie myślą w danym momencie o powiększeniu rodziny. Przed przyjęciem tabletki hormonalnej koniecznie należy zapoznać się z ulotką, która poza mechanizmem działania leku opisuje jego skład, badania przeprowadzone pod kątem bezpieczeństwa oraz możliwe działania niepożądane.

Ze względu na skład i zawartość hormonów można dokonać różnego podziału tabletek . Przykładowo możemy mieć do czynienia z :

 • tabletkami jednoskładnikowymi – tzw. minipigułki nazywane są również tabletkami najnowszej generacji. W swoim składzie zawierają tylko progesteron, wykazują stosunkowo łagodne działanie i mniej skutków ubocznych. Opakowanie zawiera 28 tabletek, których działanie oparte jest na zagęszczeniu śluzu w szyjce macicy, co utrudnia przemieszczanie się plemników. Dodatkowo minipigułki mogą hamować owulację,
 • tabletki dwuskładnikowe – zawierają w swoim składzie połączenie dwóch hormonów – progestagenu (syntetyczny odpowiednim progesteronu) oraz estrogenu. Najczęściej zażywane są w schemacie 21+7 – 3 tygodnie przyjmowania tabletek, plus 7-dniowa przerwa. Tabletki dwuskładnikowe zatrzymują dojrzewanie pęcherzyków Graafa oraz hamuje wykształcenie się grubej śluzówki macicy, co uniemożliwia implantację. Tabletki dwuskładnikowe można dodatkowo podzielić na jednofazowe, dwufazowe oraz trójfazowe.

Skutki uboczne i działania niepożądane

Zdarza się, że wielu negatywnych skutków zażywania terapii hormonalnej nie łączymy z kuracją. Niektóre z działań niepożądanych mogą pojawić się po pewnym czasie od rozpoczęcia stosowania kuracji, stąd czasami ciężko połączyć skutek z przyczyną. Najczęstszymi, stosunkowo szybko zauważalnymi skutkami ubocznymi są bóle głowy, migreny i/lub plamienia z dróg rodnych występujące pomiędzy miesiączkami. Podobnie zmiany libido czy skoki wagi (tycie/chudnięcie) łączone są z antykoncepcją hormonalną. Pacjentki rzadko jednak z terapią hormonalną łączą takie objawy jak:

 • zmniejszenie nasilenia krwawienia,
 • brak miesiączki,
 • trądzik,
 • zatrzymanie wody w organizmie,
 • zmianę apetytu (nagłe zwiększenie lub zmniejszenie), wynikającą ze zmiany stężenia tłuszczów w osoczu,
 • zmiany ciśnienia krwi,
 • skurcze żołądka,
 • pojawienie się plam na skórze,
 • hirsutyzm – czyli pojawienie się nadmiernego owłosienia,
 • utrata włosów – łysienie,
 • zażółcenie skóry,
 • nietolerancja szkieł kontaktowych.

fot. panthermedia

Skutki uboczne zażywania antykoncepcji hormonalnej wywołane są zmianami stężenia hormonów w organizmie. Zachwianie równowagi hormonalnej może prowadzić do problemów, które wymieniono wyżej. Wiele kobiet boryka się z nagłym wypadaniem włosów w trakcie lub tuż po zakończeniu zażywania tabletek antykoncepcyjnych. Okazuje się, że hormony zawarte w tabletkach w znacznym stopniu oddziałują na mieszki włosowe oraz na fazy wzrostu włosów. Również stan skóry, włosów czy paznokci uwarunkowany jest działaniem hormonów.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze