Zaloguj
Reklama

Efekt wdowy - kiedy cierpi dusza, cierpi również ciało

Bliskość w związku
Fot. medforum
Bliskość w związku
(4)

Zaburzenia libido mogą pojawić się w każdym wieku. U mężczyzn może dojść do zaburzeń erekcji, u kobiet - do tzw. Efektu wdowy, znanego w literaturze również jako Zespołu Kehrer lub zespołu pięciu objawów. Zespół Kehrera występuje u wielu kobiet, które nawet nie zdają sobie sprawy, że na niego cierpią. Efekt wdowy może pojawić się na skutek wielu wydarzeń - nieakceptacji samej siebie, niezadowolenia z partnera czy problemów na tle nerwowym.

Reklama

Czym jest libido?

Libidem nazywa się popęd płciowy, znany również w literaturze fachowej jako żądza seksualna. Libido stanowi nic innego jak biologiczną odpowiedź na potrzebę zaspokojenia seksualnego. Pojęcie popędu wprowadził do ogólnego użytku Zygmunt Freud, który udowadniał, że libido jest energią życiową.

Przyczyny problemów z libido

Zaburzenia libido mogą pojawić się w każdym wieku. Przyczyn pojawienia się zaburzeń trudno upatrywać w jednej, konkretnej przyczynie. Bardzo często za obniżone libido winę ponosi stres i zmęczenie. Niekiedy, za obniżenie libido odpowiada…. Partner lub Partnerka, którzy czując ciągły niedosyt i niezadowolenie z życia seksualnego krytykują każde zbliżenie, przez co zaczyna się ono kojarzyć z traumatycznym przeżyciem.

Za obniżone libido odpowiadają często kompleksy, wewnętrzne niezadowolenie z własnego wyglądu. Przyczyną zaburzeń libido mogą być chociażby rozstępy, cellulit, niezadowolenie ze swojego biustu. Nie jest prosto zaakceptować siebie, ważna jest próba akceptacji która z czasem może przyczynić się do polepszenia spraw łóżkowych. Niekiedy, przyczyny problemów z libido leżą głębiej w podświadomości, a wywoływać je może wspomniany Zespół wdowy.

Czym jest zespół wdowy?

O zespole wdowy (Kehrera) mówi się w przypadku, gdy kobieta nie odczuwa satysfakcji z życia seksualnego, co może prowadzić do zaburzeń miednicy małej u kobiety. Zespół Kehrera obejmuje zasadniczo dwie fazy.

W fazie pierwszej następują największe zmiany w psychice kobiety. Pierwszym objawem zachodzących zmian jest nadmierne pobudzenie fizyczne. Stanowi pobudzenia fizycznego mogą towarzyszyć niechęć, zdenerwowanie, niekiedy rozdrażnienie i ogólna złość. Bywa, że kobieta staje się markotna i płaczliwa, zaś objawy pierwszej fazy zespołu wdowy mylone są z napięciem przedmiesiączkowym. W przeciwieństwie do zespołu napięcia przedmiesiączkowego, symptomy nie ustają a wręcz odwrotnie - zaczynają być coraz bardziej uciążliwe, przez co normalne funkcjonowanie przestaje być możliwe.


fot. panthermedia

Faza druga zespołu wdowy związana jest z pojawieniem się szeregu zaburzeń związanych z problemami, które dotykają miednicy mniejszej. Częstym objawem, który pojawia się w drugiej fazie są pojawiające się bóle brzucha oraz bóle kości krzyżowej.

Objawy są na tyle niespecyficzne,że podobnie jak w przypadku objawów I fazy mylone są ze zbliżającą się miesiączką. Kolejnym objawem, który może sugerować początek Zespołu Kehrera są pojawiające się hemoroidy i żylaki odbytnicy. Zdarza się, że żylaki dosięgają warg sromowych, miednicy małej a nawet okolic pod udami. Trzecim z objawów, który towarzyszy fazie drugiej jest świąd pochwy i sromu, pojawiające się ropne upławy. W kolejnym etapie ściany macicy ulegają zniekształceniu - zaczynają grubieć, przestaje pojawiać się śluz a miesiączka może ustać. Ostatnim z możliwych symptomów są nasilające się bóle więzadeł krzyżowo macicznych, którym towarzyszą skurcze.

Piśmiennictwo
Reklama
(4)
Komentarze