Zaloguj
Reklama

Komputery cyklu – nowoczesna i naturalna metoda antykoncepcji

Autorzy: Anna Malek
Pewność siebie u kobiet
Fot. medforum
Pewność siebie u kobiet
(4)

Pomagają w dokładnym określeniu dni płodnych i niepłodnych. Dzięki temu mogą służyć nie tylko jako metoda zaplanowania ciąży, ale też antykoncepcji. Komputery cyklu są ciekawą alternatywą dla osób, które cenią metody naturalne przy zachowaniu ich skuteczności.

Reklama

Komputery cyklu są małymi, zgrabnymi urządzeniami, ułatwiającymi obserwację miesięcznego cyklu kobiety. Służą do codziennego pomiaru podstawowej temperatury ciała (zaraz po przebudzeniu), długoterminowej rejestracji pomiarów oraz obliczaniu dni płodnych i bezpłodnych. Dzięki wielofunkcyjności urządzenia, wysiłek kobiety zminimalizowany jest do 1-minutowego pomiaru temperatury pod językiem, dokonywanego przy pomocy wbudowanego czujnika. Komputery umożliwiają weryfikację danych wprowadzonych w poprzednich cyklach oraz dokonują krótkoterminowej prognozy płodności na następne dni. Wskazują dokładny moment ewaluacji, co może ułatwić również zaplanowanie ciąży.

Jakie są przeciwwskazania?

Ponieważ warunkiem skuteczności metody jest regularność pomiarów, w niektórych przypadkach jej stosowanie może okazać się niemożliwe. Dotyczy to wszystkich przypadków, w których regularność cyklu jest modyfikowana lub zaburzona:

  • w okresie dojrzewania lub menopauzy,
  • w przypadku nieregularności cyklów,
  • podczas zażywania lekarstw wpływających na temperaturę ciała.

Nie zaleca się również stosowania komputerów cyklu w przypadku częstych podróży lub pracy w trybie zmianowym.

Wady i zalety

Dla wielu osób znaczącą wadą może okazać się wysoka cena. Warto jednak pamiętać, że jest to zakup jednorazowy, podczas gdy inne metody wiążą się z opłatami stałymi. Skuteczność uzależniona jest od regularności pomiarów, która może okazać się niemożliwa w niektórych przypadkach.fot. pantherstock

Metoda ta posiada jednak wiele zalet. Przede wszystkim jest alternatywą dla osób, które cenią metody naturalne oraz dla tych kobiet, które ze względów zdrowotnych nie mogą stosować antykoncepcji hormonalnej. Stosowanie komputerów nie powoduje występowania skutków ubocznych. Można zaprzestać ich używania w każdej chwili. Dodatkowo zwiększają samoświadomość ciała kobiety. Dzięki prostej obsłudze, nie wymagają szczegółowej znajomości metod obserwacji cyklu, ani prowadzenia i analizowania notatek.

Skuteczność

Skuteczność komputerów cyklu została szczegółowo przebadana przez naukowców. Według wyników badań opublikowanych w „Ginekologii Polskiej” w 2010 r., indeks Pearl'a dla trzech przebadanych produktów, wyniósł 0,64. Oznacza to, że niecałe 7 kobiet na 1000 może zajść w nieplanowaną ciążę w okresie 1 roku prawidłowego stosowania komputera cyklu jako metody antykoncepcji. Wynik ten jest porównywalny do skuteczności antykoncepcji hormonalnej i został zarekomendowany przez autorów, jako alternatywna metoda. Wyniki badań rozwiewają wiele wątpliwości, które towarzyszą stosowaniu naturalnych metod zapobiegania ciąży.

Komputery cyklu to łatwa, skuteczna i naturalna metoda antykoncepcji, która na dłuższą metę może okazać się również ekonomiczna oraz ekologiczna. Jest interesującym rozwiązaniem dla kobiet, które nie chcą lub nie mogą stosować antykoncepcji hormonalnej.  

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • P.Binkiewicz, K. Michaluk, A. Damiańczyk, “Indeks Pearl’a komputerów cyklu Lady-Comp, Baby-Comp i Pearly stosowanych jako metoda antykoncepcji”, Ginekologia Polska, Nr 11/2010,

Adres www źródła:


Reklama
(4)
Komentarze