Leczenie nawrotowe drożdżakowego zapalenia pochwy

Odsetek kobiet, u których dochodzi do nawrotu dolegliwości pochwy i sromu przez drożdżaki wynosi 5-10%.
Nawrót choroby obserwuje się częściej u kobiet:
- stosujących antybiotyki;
- leczonych immunosupresyjnie;
- leczonych cytostatykami;
- preferujących ryzykowne formy współżycia;
- przesadnie dbających o higienę;
- ze skłonnościami do alergii;
- niedożywionych, z anemią;
- z nieprawidłowościami;
U kobiet z nawracającymi zapaleniami stwierdza się nieprawidłowe nawyki żywieniowe (pokarmy wysokoprzetworzone, bogate w konserwanty, chlorowanie wody, znikome spożycie kiszonek, produktów mlecznych), z długoterminową antybiotykoterapią.
W 20%-30% przypadków grzyby inne niż C.albicans czyli Candida odpowiadają za nawrotową postać schorzenia. Drożdżaki Candida zasiedlają jelito grube i mogą kolonizować srom, pochwę i dolny odcinek układu moczowego. Na chwilę obecną nie istnieją standardy diagnostyki oraz leczenia. Ze względu na nietypowy przebieg kliniczny zapalenia drożdżakowego lekarze muszą zastosować indywidualne postępowanie lecznicze.
fot. pantherstock
W ostatnich latach obserwuje się stosowanie preparatów azolowych. Leki charakteryzują się szerokim działaniem przeciwgrzybicznym ( zwłaszcza w stosunku do drożdżaków z gatunku Candida dubliniesis, Candida guilliermondi, Candida kejr, Candida lusitaniae). Charakteryzują się wysokim profilem bezpieczeństwa. Gdy występuje zakażenie Candida glabrata leczenie oparte jest na wyższych dawkach i dłuższym czasie terapii. Przy rodzaju Candida krusei zaleca się zastosowanie leków nieazolowych.
Ze względu na nawrotową postać zapalenia pochwy i sromu rekomenduje się terapię doustną priobiotycznymi lekami przez okres 3-6 miesięcy.