Zaloguj
Reklama

Mastektomia

Samobadanie piersi
Fot. Pantherstock
Samobadanie piersi
(0)

Mastektomia, to fachowa nazwa zabiegu amputacji (usunięcia) piersi. Usuwana jest cała pierś wraz z brodawkami i strukturami je otaczającymi. Najczęściej wykonywana jest ona u pacjentek z rakiem piersi, który zajął więcej niż jedną ćwiartkę piersi. Zabieg ten zaliczany jest do bardzo poważnych operacji. Zaraz po nim wprowadzane jest dodatkowe leczenie w postaci terapii hormonalnej oraz chemioterapii i radioterapii. Co wiemy o mastektomii?

Reklama

Przebieg operacji usunięcia piersi

Mastektomia trwa w większości przypadków do 2ch godzin. W większości przypadków konieczne jest także usunięcie węzłów chłonnych. Większość kobiet decyduje się na zabieg rekonstrukcji amputowanej piersi.

Przed operacją wykonywane są wszelkie niezbędne badania oceniające ogólny stan zdrowia kobiety. Przeprowadzany jest wywiad przez anestezjologa, ginekologa a w razie konieczności psychologa. Należy zawsze powiadomić lekarza o przyjmowanych lekach, chorobach czy alergiach. Przed operacją najlepiej odstawić przyjmowanie różnego rodzaju suplementów diety. W dniu operacji należy być na czczo.

Mastektomia wykonywana jest na bloku operacyjnym, pacjentka znajduje się pod opieką anestezjologa, ma podawane dożylnie wszystkie niezbędne leki a co ważne monitorowana jest praca jej serca (EKG) oraz ciśnienie tętnicze krwi. Jeśli zajdzie taka konieczność włączane są antybiotyki, których zadaniem jest zapobiec infekcji.    

Chirurg nacina a następnie usuwa tkankę piersi, która zostaje wysłana do laboratorium w celu oceny histopatologicznej. Pod mikroskopem oceniane jest czy zmiany mają charakter łagodny czy złośliwy. Kolejnym etapem jest zszycie rany i założenie opatrunku uciskowego. W wielu przypadkach wprowadzane są także rurki, które odprowadzają krew i płyny po zamknięciu rany.

Po operacji kobieta powinna dużo odpoczywać. Bardzo ważną role odgrywa wsparcie ze strony rodziny oraz bliskich. W przypadku kobiet, u których pierś nie była rekonstruowana konieczne jest w wielu przypadkach wsparcie psychologiczne.

Mastektomia a powikłania

W przypadku pojawienia się po zabiegu mastektomii takich objawów jak: gorączka, czerwone zmiany w miejscu odcięcia (najczęściej jest to oznaka infekcji), zwiększona ilość wydzielanych płynów, silny ból, opuchlizna, nieprzyjemny zapach czy rozejście szwów należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • Jassem J., Krzakowski M., Rak piersi. Praktyczny przewodnik dla lekarzy., Via Medica, Gdańsk 2009.
    Mikołajewska E. Fizjoterapia po mastektomii, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2010.

Adres www źródła:


Reklama
(0)
Komentarze