Zaloguj
Reklama

Nietrzymanie moczu - problem współczesnej kobiety

Autorzy: Specjalista marki SENI
Fot. Seni
(3)

Współczesne tempo życia, stres, obowiązki domowe i zawodowe sprawiają, że znaczenia nabierają problemy, o których My kobiety wcześniej nie mówiłyśmy. To wstydliwy temat, a zapytane rumienimy się i uciekamy wzrokiem. Takim problemem jest nietrzymanie moczu (inkontynencja). Dla wielu z Nas jest to temat, którego unikamy, ale powoli wychodzący na światło dzienne.

Reklama

Kiedy może występować choroba?

Nietrzymanie moczu ze względu na rozpowszechnienie wśród kobiet ma charakter choroby cywilizacyjnej, który nasila się wraz z wiekiem. Uważa się, że jest typowe dla osób starszych. Rzeczywiście, duża część osób w podeszłym wieku cierpi z powodu tego problemu, jednak równie wiele młodszych ludzi – nie tylko kobiet - doświadcza poważnych problemów z pęcherzem. Szacuje się, że nietrzymanie moczu dotyczy  co czwartej kobiety i co ósmego mężczyzny a w okresie pomenopauzalnym aż co drugiej kobiety!  Dodatkowo nietrzymanie moczu nasilają mnogie ciąże, porody drogą naturalną, otyłość, brak ruchu, palenie papierosów, oraz zabiegi chirurgiczne.

Nietrzymanie moczu to nadal w Polsce społeczne tabu. Mimo, że inkontynencja powoduje wiele trudności w Naszym codziennym  życiu często nie zgłaszamy się do lekarzy przez wiele lat. Zaburzenia w oddawaniu moczu powodują u Nas problemy emocjonalne i seksualne, trudności w zasypianiu, ale również społeczne: unikanie kontaktów towarzyskich czy zmniejszenie aktywności zawodowej. Często przez nietrzymanie moczu uciekamy od takich czynności jak robienie zakupów, podróże, aktywny wypoczynek, tłumacząc się zmęczeniem i przepracowaniem.

Przyczyny nietrzymania moczu

Wysiłkowe Nietrzymanie Moczu (WNM) jest u Nas najczęstszą przyczyną nietrzymania moczu. Objawy nasilają się podczas takich czynności jak kaszel, kichanie i wysiłek fizyczny. Szacuje się, że problem WNM dotyczy około 30% kobiet w Polsce. Inkontynencję można leczyć metodami farmakologicznymi lub chirurgicznymi poprzez usuwanie jej przyczyny.  Ważne jest codzienne ćwiczenie mięśni dna miednicy tzw. mięśni Kegla, które  otaczają i podtrzymują narządy płciowe, cewkę moczową i odbytnicę.  Ćwiczenie mięśni Kegla polega na naprzemiennym ich napinaniu i rozkurczaniu.

fot. materiały prasowe klienta

Jak chronić się w przypadku wystepowania choroby?

Pamiętajmy, że mając problemy z nietrzymaniem moczu, nawet stosując metody farmakologiczne, chirurgiczne powinnyśmy zabezpieczać bieliznę specjalistycznymi wyrobami chłonnymi. Pacjentki, które doświadczają problemu inkontynencji radzą sobie z tym często w niewłaściwy sposób używając podpasek, które nie są odpowiednimi produktami zabezpieczającymi przed nietrzymaniem moczu.

Piśmiennictwo
Reklama
(3)
Komentarze