Zaloguj
Reklama

O jakich metodach antykoncepcji wciąż wiemy mało?

Autorzy: Prof. Violetta Skrzypulec-Plinta
Wizyta u lekarza
Fot. medforum
Wizyta u lekarza
(0)

W ostatnich latach w Polsce obserwuje się znaczny wzrost świadomości kobiet na temat metod antykoncepcji oraz prawa do świadomego planowania macierzyństwa. Wciąż jednak królują tradycyjne sposoby zapobiegania ciąży. Tymczasem paleta nowoczesnych, bezpiecznych i wygodnych rozwiązań jest znacznie szersza.

Reklama

Wzrost świadomości kobiet, zwłaszcza w środowisku osób młodych, odnośnie metod antykoncepcji to bardzo pozytywne zjawisko. Zawdzięczamy je przede wszystkim mediom oraz internetowi, z których większość kobiet czerpie obecnie informacje na temat metod antykoncepcyjnych. Często zdarza się, że zdobytą w ten sposób wiedzę weryfikują one w gabinecie lekarza ginekologa, zadając wiele wnikliwych pytań, zwłaszcza o nowoczesne metody antykoncepcji.

Łatwo dostępne

Według badań (GFK 2013) do najczęściej stosowanych przez Polki metod antykoncepcyjnych należą pigułka antykoncepcyjna oraz prezerwatywa. Popularność prezerwatywy wynika głównie z tego, iż jest to metoda praktycznie ogólnodostępna, nie wymaga recepty lekarskiej i można ją za niewielkie czasami pieniądze kupić prawie w każdej aptece, sklepie czy na stacji benzynowej.
Światowa Organizacja Zdrowia zaleca stosowanie prezerwatywy nie tylko jako środka antykoncepcyjnego, ale również jako profilaktyki zakażeń chorób przenoszonych drogą płciową, tj. kiły czy rzeżączki . Rekomenduje przy tym łączenie prezerwatyw oraz doustnych środków antykoncepcyjnych, zwłaszcza u osób nie pozostających w stałych związkach partnerskich.

Wymagana regularność

Drugą najchętniej stosowaną metodą jest pigułka antykoncepcyjna. Początki jej popularności sięgają lat 60. ubiegłego stulecia. Ostatnie lata przyniosły kolejne jej ulepszenia, tak by odwzorować naturalny poziom hormonów w poszczególnych fazach cyklu menstruacyjnego przy jednoczesnym ograniczeniu działań niepożądanych.
Obecnie największą popularnością cieszą się pigułki dwuskładnikowe (estrogenowo-progestagenowe) oraz jednoskładnikowe (zawierające sam progestagen). Ostatnio wprowadzony schemat stosowania antykoncepcji to 24+4 (24 tabletki hormonalne oraz 4 tabletki placebo). Zaletą stosowania tego schematu jest brak, uprzednio wymaganej, tygodniowej przerwy w stosowaniu. Dodatkowo okazało się, że rezygnacja z klasycznej 7-dniowej przerwy pomiędzy opakowaniami spowodowała wzrost skuteczności.


fot. panthermedia

Najwyższa skuteczność

Niestety, skuteczność pigułki antykoncepcyjnej uzależniona jest od jej regularnego stosowania. Tej wady pozbawione są inne metody nowoczesnej antykoncepcji w postaci systemów wewnątrzmacicznych lub implantu podskórnego.
Osiągają one (zgodnie ze wskaźnikiem Pearla) skuteczność na poziomie powyżej 99%. Dodatkowo, system wewnątrzmaciczny cechuje najwyższy wynik skuteczności. W przeliczeniu na 3 lata stosowania pigułki lub prezerwatywy – jest on też najbardziej opłacalny finansowo. Ważne jest również to, że - zgodnie z obowiązującymi zaleceniami Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego - można go stosować u kobiet, które rodziły oraz tych, które jeszcze nie rodziły.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze