Zaloguj
Reklama

Oglądaj swoje strefy intymne – profilaktyka chorób

Ból brzucha
Fot. Panthermedia
Ból brzucha
(5)

Regularne obserwowanie intymnych części ciała może uchronić nas przed poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi. Na co zwrócić uwagę? Co powinno zaniepokoić w wyglądzie waginy?

Reklama

Spis treści:

 1. Wygląd miejsc intymnych – pochwa
 2. Wygląd miejsc intymnych – choroby pochwy
 3. Wygląd miejsc intymnych – wargi sromowe 

Każda kobieta powinna znać naturalny wygląd swoich miejsc intymnych – podatności na dotyk, metodyki działania oraz funkcjonowania narządów rodnych. Świadoma swojego ciała może w porę zaobserwować niepokojące symptomy (zmiany), dzięki czemu uniknie niechcianych przypadłości.

Wygląd miejsc intymnych – pochwa

Najlepszą metodą na dokładne poznanie swojej waginy będzie użycie do tego celu lusterka, pozwoli to na dokładną obserwację tego organu. Każda zmiana (m.in. guzek, zaczerwienienie, opuchlizna) powinna wzbudzić niepokój i zmobilizować do udania się do ginekologa.

Pochwa (wagina) to jeden z elementów dróg rodnych kobiety należących do narządów płciowych zewnętrznych. Organ ten łączy macicę z przedsionkiem pochwy (narządy wewnętrzne z zewnętrznymi). Przez pochwę wydostaje się krew menstruacyjna oraz płód w trakcie porodu. Usytuowanie pochwy niemal w całości znajduje się w miednicy mniejszej. Organ dzieli się na część śródmiedniczą i przeponową. Pomiędzy pęcherzem i pochwą są moczowody. Cewka moczowa połączona jest z przednią ścianą pochwy. Otrzewna otacza górną część pochwy. Poniżej umieszczona jest przestrzeń odbytniczo-pochwowa, zaś po bokach znajduje się żylny splot pochwowy. Dźwigacz odbytu to mięsień, który otacza waginę; przeponę moczowo-płciową zrastającą się z pochwą, ogarnia zewnętrzny mięsień zwieracza cewki moczowej. Kolejno pochwa łączy się z jej przedsionkiem.

Dolna część pochwy charakteryzuje się cylindrycznym kształtem. Dzieli się na ścianę przednią i tylną. Pochwa ulega stopniowemu rozszerzeniu od wejścia do pochwy do szyjki macicy.

Ważne! Wagina jest organem niezwykle rozciągliwym (może się rozluźniać i kurczyć). Podczas porodu ulega znacznemu rozluźnieniu.

Ściany pochwy zbudowane są z trzech warstw:

 • błony zewnętrznej,
 • błony mięśniowej,
 • błony śluzowej.

Wygląd miejsc intymnych – choroby pochwy

Infekcje waginy mogą być spowodowane przez szereg czynników:

 • wirusy,
 • grzyby,
 • pierwotniaki,
 • bakterie,
 • urazy mechaniczne.

Ważne! Infekcje waginy to często skutek nieprawidłowej higieny (jej braku bądź nadmiaru).

Do najczęstszych przypadłości należy:

 • grzybica pochwy,
 • bakteryjne zapalenie pochwy,
 • rzęsistkowica (schorzenie pasożytnicze, do zakażenia dochodzi drogą płciową).

Strefy intymne u kobiet, fot. panthermedia

Wygląd miejsc intymnych – wargi sromowe 

Miejscem występowania wielu schorzeń są wargi sromowe, chroniące wejścia do pochwy. Wargi sromowe dzielą się na:

 • większe (znajdują się na zewnątrz. Tworzy je spora ilość tkanki tłuszczowej),
 • mniejsze (jest to fałd skóry).

Wargi sromowe zazwyczaj mają barwę różową (efekt silnego ukrwienia). Może być to także kolor fioletowy bądź brązowy. Nie jest to wynik anomalii.

Ważne! Gdy wargi sromowe są obolałe i czerwone, niezwłocznie należy udać się do specjalisty.

Jednym ze schorzeń jest zapalenie gruczołów Bartholina – znajdują się w przedsionku pochwy, produkują wydzielinę, która zwilża wejście do pochwy. Stan zapalny wywołują zazwyczaj przedostające się do gruczołów wyprowadzających gronkowce, paciorkowce oraz ziarenkowce (gonokoki). Choroba objawia się wytworzeniem na wardze sromowej większej bolesnego ropnia wielkości śliwki.

Ważne! Przypadłość dotyka zazwyczaj kobiet, które często zmieniają partnerów seksualnych. Może być efektem nawrotów bakteryjnych bądź następstwem rzeżączki.

Objawem, który powinien zaniepokoić, jest opuchlizna warg sromowych. Przyczyną takiego stanu są różne rodzaje infekcji intymnych. Łatwo rozpoznać symptomy – towarzyszy im świąd, pieczenie.

Ważne! Pojawienie się krostek może oznaczać wystąpienie uczulenia (m.in. na skutek zmiany płynu do higieny intymnej, proszku do prania bielizny).

Opuchlizna warg sromowych może być także efektem uczulenia na lateks używany do produkcji prezerwatyw.

Ważne! Stan, w którym wargi sromowe powinny być opuchnięte, to działanie hormonów (estrogenów oraz progesteronu). Objaw występuje z reguły w trzecim trymestrze ciąży.

Kolejną przypadłością dotykającą warg sromowych jest liszaj twardzinowy. Choroba zazwyczaj pojawia się u kobiet w okresie pomenopauzalnym (skutek obniżenia poziomu estrogenów). Jest to biaława zmiana w obszarze sromu (wynika z atrofii nabłonka oraz zanikami warg sromowych). Skóra na wargach sromowych jest blada, cienka i błyszcząca. Pojawia się m.in. nieprzyjemne pieczenie, ból w okolicy warg sromowych, świąd.

Innym schorzeniem powstającym w obrębie sromu, a także odbytu, są kłykciny kończyste. Jest to zmiana naskórka, która polega na jego przeroście (tworzy wystające kalafiorowate bądź brodawkowate wyrośla). Jest to wynik choroby wenerycznej.

Rak sromu jest schorzeniem rzadkim. Czynnikiem ryzyka powstania choroby jest palenie papierosów, zmiany o typie liszaja płaskiego oraz śródnabłonkowej neoplazji sromu. Do objawów należy m.in. obecność grudek, plamek czy obszarów nadmiernego rogowacenia naskórka, szorstkość naskórka.

W okolicach warg sromowych może także rozwinąć się czerniak. Wszelkie guzki, płaski naciek w postaci plamki różniący się kolorem od otaczającej skóry powinien zaniepokoić.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

 • N. Brochmann, E.S. Dahl.: Radości z kobiecości, czyli wszystko o zarządzaniu narządami. Wydawnictwo Sonia Draga. Katowice 2017.

Adres www źródła:

Kategorie ICD:


Reklama
(5)
Komentarze