Zaloguj
Reklama

Rewitalizacja okolic intymnych kwasem hialuronowym

Kobieta
Fot. ojoimages
Kobieta
(5)

Zabieg odmładzania okolic intymnych kwasem hialuronowym jest bardzo popularny i przynosi doskonałe efekty: modeluje, napina skórę oraz zwiększa elastyczność okolic intymnych. Terapia służy zarówno młodym, jak i dojrzałym kobietom.

Reklama

Zabieg rewitalizacji preparatem na bazie kwasu hialuronowego zapewnia długotrwały efekt w postaci złagodzenia objawów i zniesienia zmian anatomicznych w okolicy pochwy oraz sromu, wzmacnia strukturę skóry, a także poprawia jej jędrność i elastyczność.

Rola kwasu hialuronowego

Kwas hialuronowy jest naturalnym składnikiem skóry właściwej i odpowiada za jej nawilżenie. Po zaaplikowaniu w skórę warg sromowych kwas hialuronowy nawadnia ją, co skutkuje zwiększeniem ich objętości i wygładzeniem skóry w tym obszarze.

Ważne! Kwas hialuronowy pobudza fibroblasty, czyli syntezę kolagenu, przyspieszając regenerację skóry okolic intymnych.

Dla kogo zabieg?

Rewitalizacja okolic intymnych jest zabiegiem skierowanym zarówno do młodych, jak i dojrzałych kobiet. Głównym wskazaniem do poddania się terapii kwasem hialuronowym jest atrofia (zanik) warg sromowych większych oraz suchość pochwy i sromu. Problem ten dotyka wiele kobiet w wieku rozrodczym, okołomenopauzalnym i postmenopauzalnym. Zabieg polecany jest ponadto:

  • po porodzie: rozluźnienie i przebudowa blizn po nacięciu krocza (wskazania zdrowotne),
  • u niektórych pacjentek wargi sromowe większe są zbyt małe, by odpowiednio ochronić wargi mniejsze oraz wejście do pochwy i w takich przypadkach istnieje narażenie na częste infekcjepodrażnienia i urazy. Zabieg z zastosowaniem preparatu na bazie kwasu hialuronowego pozwala zlikwidować problem,
  • Ta forma terapii jest odpowiednia także w przypadku kobiet, które utraciły objętość tkanki okolic intymnych po znacznym spadku wagi (chodzi zarówno o wargi sromowe, jak i wzgórek łonowy),
  • W okresie okołomenopauzalnym spada poziom kolagenu i estrogenu – błona śluzowa pochwy staje się mniej elastyczna, zaś okolice intymne niewystarczająco nawilżone. Skutkuje to podrażnieniami i mikrourazami. Zabieg pozwala przywrócić stan pierwotny.

Jak wyglądają zabieg i rekonwalescencja, a jakie są przeciwskazania?

Przed kwalifikacją do przeprowadzenia zabiegu zbierany jest wywiad lekarski oraz wykonywane jest badanie ginekologiczne, w tym także badanie we wziernikach. Ponadto może zostać pobrany posiew z pochwy w celu wykluczenia stanu zapalnego. Pacjentka zakwalifikowana do zabiegu powinna posiadać aktualną cytologię szyjki macicy (badanie ważne jest rok).

  • optymalną fazą cyklu miesiączkowego do wykonania tego zabiegu jest jego pierwsza połowa (2-3 dni po miesiączce).
  • zaleca się usunięcie owłosienia okolic krocza.

Dojrzała kobieta, fot. panthermedia

Kwas hialuronowy zostaje wstrzyknięty w skórę okolic intymnych przy użyciu bardzo cienkiej igły (1-2 mm). Zabieg trwa 30-60 minut i przebiega zupełnie bezboleśnie – stosuje się znieczulenie miejscowe w postaci kremu bądź zastrzyku. Pierwsze efekty są widoczne po tygodniu od zabiegu i utrzymują się 12-18 miesięcy.

Zabieg nie wymaga rekonwalescencji. Pacjentka bezpośrednio po zabiegu może powrócić do normalnej aktywności. Należy jednak przestrzegać pewnych zasad:

  • przez okres 7-14 dni należy unikać dużego nacisku na okolicę poddaną zabiegowi (zalecana rezygnacja z takich sportów, jak m.in. jazda na rowerze czy jazda konna),
  • przez okres 5 dni nie powinno się odbywać stosunków płciowych,
  • przez okres 10 dni nie należy przebywać w zatłoczonych i (lub) wilgotnych miejscach (basenach, jacuzzi, salach sportowych itp.).

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • Podstawy Medycyny Estetycznej. Red. A. Przylipiak. Kresowa Agencja Wydawnicza. Białystok 2014.

Adres www źródła:

Kategorie ATC:


Reklama
(5)
Komentarze