Zaloguj
Reklama

Październik miesiącem walki z rakiem piersi

Wsparcie w walce z rakiem piersi
Fot. Shutterstock
Wsparcie w walce z rakiem piersi
(2)

Rak piersi to najczęściej występujący nowotwór złośliwy u kobiet w krajach rozwiniętych i rozwijających się. Jak podają najnowsze dane epidemiologiczne, w Polsce odnotowano ponad 17 tysięcy zachorowań na raka piersi oraz 6 tysięcy zgonów z powodu tego nowotworu w 2014 roku. Rak piersi jest drugą, po raku płuc przyczyną umieralności kobiet w Polsce.

Reklama

Spis treści:

 1. Przyczyny raka piersi
 2. Jak chronić się przed rakiem piersi?
 3. Bezpłatne badania mammograficzne

Rak piersi stanowi 23% wszystkich zachorowań na nowotwory złośliwe, co roku rozpoznaje się u ponad 1,5 mln kobiet na całym świecie. Największe ryzyko zachorowania dotyczy kobiet w wieku od 50 do 69 lat.

Wykrycie w porę zmian nowotworowych daje ponad 90% szans przeżycia kolejnych 5 lat po diagnozie. Kobiety po 45 roku życia powinny wykonywać badania mammograficzne raz na dwa lata, natomiast kobiety po 50 roku życia - raz w roku. Ponadto każda kobieta do ukończenia 30 roku życia powinna wykonać USG piersi.

Przyczyny raka piersi

Przyczyny tego nowotworu nie są do końca znane. Znane są natomiast czynniki, które mogą w większym stopniu przyczyniać się do powstawania raka piersi, wśród nich wyróżnić można m.in.:

 • czynniki związane ze stylem życia - mowa tu głównie o niewłaściwej diecie obfitej w tłuszcze nasycone, palenie tytoniu, spożywanie alkoholu (nawet w małych ilościach), brak aktywności fizycznej;
 • nadwaga i otyłość - szczególnie niebezpieczna dla kobiet, które przeszły menopauzę;
 • czynniki hormonalne - długotrwałe stosowanie hormonalnej terapii zastępczej w celu łagodzenia objawów menopauzy;
 • czynniki dziedziczne - mowa tu o mutacjach genów BRCA1 i BRCA2 (występuje u ok. 3-5% kobiet i zwiększa ryzyko zachorowania na raka piersi ponad 10-krotnie);
 • obciążenia rodzinne - zwiększa się ryzyko zachorowań na raka piersi u kobiet, w których wykryto ten nowotwór u członka rodziny;
 • wczesna menstruacja (przed 12 rokiem życia) oraz późna menopauza (po 55 roku życia);
 • płeć oraz wiek - rak piersi występuje najczęściej u kobiet w wieku od 50 do 69 lat (wśród mężczyzn jest chorobą bardzo rzadką, poniżej 1%).

Jak chronić się przed rakiem piersi?

Aby uchronić się przed rakiem piersi, ważne jest zachowanie zdrowego trybu życia, tj.:

 • Utrzymania odpowiedniej aktywności fizycznej - ważne są codzienne ćwiczenia fizyczne. Dowolne ćwiczenia wykonywane przez 90 minut dziennie mogą obniżać ryzyko zachorowania na raka piersi po menopauzie nawet o ok. 25%. Wśród zalecanych aktywności fizycznych możemy wyróżnić m.in.: pływanie, bieganie czy aerobik.
 • Dbania o odpowiednią wagę i zdrową dietę - należy unikać w szczególności przetworzonego mięsa oraz jeść dużo produktów pełnoziarnistych, owoców i warzyw.
 • Nie palenia papierosów.
 • Rezygnacja z alkoholu, lub ograniczenie jego spożycia.
 • Jeśli jesteś matką, albo spodziewasz się potomstwa, karm swoje dziecko piersią, o ile to jest możliwe.

I najważniejsze! Istotne jest wykonywanie regularnego badania mammograficznego. Co prawda mammografia nie uchroni przed zachorowaniem na raka piersi, ale wczesne wykrycie tego nowotworu daje większe szanse na skuteczne leczenie.

Badanie raka piersi, fot. panthermedia

Bezpłatne badania mammograficzne

Z bezpłatnego badania w ramach finansowanego przez NFZ populacyjnego programu wczesnego wykrywania raka piersi mogą skorzystać kobiety w wieku 50-69 lat, które nie miały wykonywanej mammografii w ciągu ostatnich dwóch lat lub otrzymały w ramach programu pisemne wskazanie do wykonania ponownej mammografii po 12 miesiącach z powodu obciążenia następującymi czynnikami ryzyka: rak piersi wśród członków rodziny, mutacja w obrębie genów BRCA1 lub BRCA2, a także nie miały wcześniej stwierdzonej zmiany nowotworowej piersi o charakterze złośliwym.

Aby wykonać bezpłatną mammografię w ramach programu, wystarczy zgłosić się do jednej z placówek, które realizują program. Informacje o placówkach realizujących program dostępne są w oddziałach wojewódzkich NFZ. Badanie można również wykonać w mobilnych mammobusach.

Piśmiennictwo
Reklama
(2)
Komentarze