Zaloguj
Reklama

Plamienia międzymiesiączkowe: jakie mogą być ich przyczyny i kiedy udać się do lekarza?

Plamienia międzymiesiączkowe: jakie mogą być ich przyczyny i kiedy udać się do lekarza?
Fot. shutterstock
(3)

Plamienie międzymiesiączkowe może być związane ze stosowaniem hormonalnych środków antykoncepcyjnych, ale i z rozwinięciem się u pacjentki nowotworu narządów rozrodczych lub z zachorowaniem na którąś z chorób przenoszonych drogą płciową. Jakie mogą być inne przyczyny plamień międzymiesiączkowych? Kiedy plamienia międzymiesiączkowe powinny od razu skłonić pacjentkę do odwiedzenia lekarza, a kiedy możliwe jest tylko czujne obserwowanie swojego organizmu?

Reklama

Plamienia międzymiesiączkowe: kiedy zdecydowanie udać się do lekarza?

Z plamieniami międzymiesiączkowymi – jeżeli utrzymują się one przez dłuższy czas – najlepiej zawsze udać się na konsultację do ginekologa. Jak wspominano wcześniej, ich występowanie może być związane ze stosowaniem środków antykoncepcyjnych i po pewnym czasie mogą one samoistnie przemijać. W sytuacji, kiedy jednak mija czas, a dodatkowe krwawienia nadal pojawiają się u pacjentki, wtedy najkorzystniej byłoby już porozmawiać o tym ze specjalistą.

Wtedy, kiedy pacjentka stwierdzi u siebie plamienia międzymiesiączkowe, powinna się ona zastanowić, czy nie pojawiają się u niej jeszcze jakieś inne dolegliwości. Ból podczas stosunku czy podczas oddawania moczu, upławy czy zaczerwienienie okolic intymnych mogą sugerować jedną z chorób przenoszonych drogą płciową. Bóle brzucha i podbrzusza, cuchnące upławy (szczególnie zabarwione krwią), w połączeniu właśnie z plamieniami międzymiesiączkowymi, mogą z kolei sugerować nowotwór szyjki macicy. W obu z wymienionych przypadków nie można zwlekać z odwiedzinami u ginekologa – w końcu chorobą przenoszoną drogą kontaktów płciowych można zarazić partnera, nowotwór może zaś stanowić zagrożenie dla życia pacjentki.

Pilnie odwiedzić ginekologa powinny również te pacjentki, które zaprzestały miesiączkować i po pewnym czasie od ostatniej miesiączki zaczynają one ponownie zauważać u siebie plamienia. Objaw ten jest bardzo niepokojący, ponieważ może być on związany z rakiem endometrium.

Na czym może polegać leczenie plamień międzymiesiączkowych?

Aby w ogóle móc w jakikolwiek sposób wpłynąć na plamienia międzymiesiączkowe, konieczne jest znalezienie ich przyczyny – ewentualnej terapii podlega właśnie ona, a nie same dodatkowe krwawienia. W sytuacji, kiedy problem wynika ze stosowania środków antykoncepcyjnych, możliwe jest zmienienie pacjentce leku na inny. Leczenie plamień międzymiesiączkowych, które spowodowane są chorobą przenoszoną drogą płciową, polega z kolei na stosowaniu przez pacjentkę takich leków, które likwidują chorobotwórcze patogeny.

Piśmiennictwo
Reklama
(3)
Komentarze