Zaloguj
Reklama

Rewazektomia – czym jest i jak się ją przeprowadza?

Problemy łóżkowe
Fot. Panthermedia
Problemy łóżkowe
(5)

Zabiegiem chirurgicznym polegającym na odwróceniu efektów wazektomii (podwiązania nasieniowodów) jest rewazektomia, która przywraca drożność nasieniowodów. Opis zabiegu i jego skuteczność znajdziesz w artykule.

Reklama

Rewazektomia, zwana także wasowasotomią, jest odwracalna w 30 do 90% przypadków. Powodzenie zabiegu zależy głównie od czasu, jaki upłynął od podwiązania nasieniowodów.

Ważne! Skuteczność operacji ulega systematycznemu obniżaniu do 30% w 15. roku od przeprowadzenia wazektomii (niektóre ośrodki rewazektomii nie potwierdzają tych danych, notując 90% skuteczności odwrócenia efektów wazektomii).

Rewazektomia – charakterystyka zabiegu

Popularną metodą przywrócenia drożności nasieniowodów jest zespolenie mikrochirurgiczne z śródoperacyjnym wykorzystaniem mikroskopu. Równie popularny (mimo że cechuje się niższą skutecznością) jest zabieg, w którym zespala się przecięty nasieniowód z zastosowaniem okularów powiększających.  

Procedura zabiegowa trwa 1-4 godziny, długość uzależniona jest od trudności anatomicznych i rodzaju operacji. Chirurg wykonuje niewielkie cięcia w górnej części moszny, w pobliżu blizny po wazektomii. Po zlokalizowaniu obu końców przeciętych nasieniowodów sprawdza ich drożność (do nasieniowodu od strony jamy brzusznej wpuszczona zostaje sól fizjologiczna, po czym obserwuje się jej wypływ na szczycie penisa. Następnie bada się koniec jądrowy nasieniowodu na obecność nasienia). W przypadku, gdy oba końce wykazują drożność, zszywa się je dwuwarstwowo.

W sytuacji, gdy od strony jądra brakuje obecności nasienia w nasieniowodzie (przyczyną są prawdopodobnie powstałe zrosty w nasieniowodzie), przeprowadza się kolejne cięcia na mosznie, po czym zespala nasieniowód bezpośrednio z najądrzem (vasoepididymostomia).

fot. panthermedia

Ważne! Niewielu pacjentów, u których doszło do vasoepididymostomii, uzyska w ejakulacie ruchliwe plemniki. Ponadto wydłużeniu ulega czas powrotu prawidłowego nasienia. Skuteczność vasoepididymostonii ocenia się na poziomie 45-60%.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • Borkowski A.: Urologia - podręcznik dla studentów medycyny. Wydawnictwo Lekarskie PZWL. Warszawa 2008.
    Ryczkowski M.: Podstawy urologii. Podręcznik dla studentów medycyny i lekarzy pierwszego kontaktu. Wyd. 2. Katowice 2000.

Reklama
(5)
Komentarze