Zaloguj
Reklama

Stany zapalne pochwy

Autorzy: Wioleta Chodkowska
Źródło: Położnictwo i ginekologia. Podręcznik dla studentów. Pod redakcją prof. Tadeusza Pisarskiego. Wydawnictwo Lekarskie PZWL. Warszawa
Ból jajników
Fot. Pantherstock
Ból jajników
(0)

Grzybicze zapalenie pochwy dotyczy najczęściej kobiet chorujących na cukrzycę, ciężarnych oraz stosujących doustną antykoncepcję.

Reklama

Kobiety zmagające się z tą dolegliwością często dodatkowo uskarżają się na współistniejące stany zapalne sromu. Objawem charakterystycznym jest gęsta, biaława wydzielina. Obserwuje się również zaczerwienienie ściany pochwy oraz wzmożone napięcie podczas badania ginekologicznego. W leczeniu stosuje się preparaty przeciwgrzybicze.

Do zakażeń rzęsistkiem pochwowym dochodzi najczęściej na drodze płciowej lub w przypadku nieprzestrzegania zasad higieny osobistej. Objawy to obfita wydzielina, rzadka o zielonożółtawej barwie i charakterystycznym zapachu, z obecnością pęcherzyków gazu.

Zakażenie Gardnerella vaginalis objawia się wydzieliną o charakterystycznym zapachu o szarobiałym kolorze, z obecnością małych pęcherzyków. Nie odnotowuje się podrażnienia sromu. Leczenie jest podobne jak w przypadku zakażeń spowodowanych rzęsistkiem pochwowym.

 

fot. ojoimages

 

Atroficzne zapalenie pochwy spowodowane jest ścieńczeniem nabłonka, utratą glikogeny w komórkach nabłonkowych oraz zaburzeniem pH pochwy. Objawia się występowaniem obfitej wydzieliny ropnej o krwistym zabarwieniu. Powoduje ona dyskomfort i pieczenie w okolicy sromu. Ściany pochwy są zaczerwienione. Często współistnieją zmiany o nowotworowe w macicy. Po wykluczeniu zmian nowotworowych stosuje się estrogenoterapię.

W przypadku dzieci wraz z zapaleniem pochwy często współistnieje zapalenie sromu. Przyczyną może być nieprzestrzeganie zasad higieny osobistej, obecność ciała obcego w pochwie, molestowanie seksualne lub zakażenia paciorkowcowe lub grzybicze. Schorzenie objawia się bolesnością oraz dyskomfortem podczas oddawania moczu. Skóra sromu jest zaczerwieniona, chora uskarża się na jej pieczenie. Dodatkowo odnotowuje się świąd. Leczenie jest zazwyczaj przyczynowe. Obowiązkowo należy przestrzegać zasad higieny osobistej.

Reklama
(0)
Komentarze