Suplementacja w ciąży

Zdecydowana większość ginekologów uważa, że suplementacja w ciąży jest bardzo istotna - witaminy, minerały i składniki odżywcze mają kluczowy wpływ na rozwój płodu. Przyszła mama powinna dostarczać organizmowi wyłącznie witaminy przepisane przez lekarza - są odpowiednio dobrane i nie ma ryzyka przedawkowania. Należy pamiętać, że większa ilość składników odżywczych może skutkować efektem odwrotnym i zaszkodzić dziecku.
Skutki braku pewnych składników odżywczych, które podczas ciąży nie zostały uzupełnione - nie są widoczne od razu po urodzeniu dziecka. Ujawniają się one w pierwszym roku życia bądź o wiele później (w tym i w wieku dorosłym).
Ważne! Odpowiednio dobrana dieta jest niezmiernie istotna w przebiegu prawidłowej ciąży.
Dieta powinna charakteryzować się dobranymi składnikami odżywczymi - rola witamin jest istotna w procesach życiowych (katalizatory w reakcjach metabolicznych). Podobnie jest w przypadku minerałów, które stanowią 4% tkanek ustroju organizmu (element enzymów oraz hormonów w procesach metabolicznych) - przyczyniają się do powstawania elementów strukturalnych ustroju.
5 podstawowych składników
Jest kilka kluczowych składników (tzw. big five), których obecność w organizmie przyszłej mamy jest istotna dla prawidłowego rozwoju dziecka.
I. Kwas foliowy
Składnik ten jest ważny w procesie prawidłowego rozwoju mózgu, a także zapobiega wadom cewy nerwowej.
Wskazane jest, aby kobieta, która stara się o dziecko, zaczęła przyjmować kwas foliowy już na 6 miesięcy przed zajściem w ciążę.
Ważne! Amerykański Kongres Położnictwa i Ginekologii (ACOG), zaleca kobietom w ciąży dostarczanie organizmowi 600 mikrogramów kwasu foliowego.
II. DHA
Jest to kwas tłuszczowy (jeden z kwasów omega - 3), dzięki któremu zmniejsza się prawdopodobieństwo wystąpienia przedwczesnego porodu. Ponadto kwasy DHA są ważne:
- dla prawidłowego rozwoju mózgu,
- dla twórczych uzdolnień dziecka (w wieku późniejszym),
- dla zmniejszenia ryzyka wystąpienia astmy u dziecka.
Ważne! Dostarczanie organizmowi 400 mg DHA w II trymestrze ciąży - obniża o prawie 1/4 ilość infekcji dróg oddechowych oraz kataru siennego u dzieci.
III. Witamina D3
Jest przede wszystkim istotna w utrzymaniu prawidłowej gospodarki wapniowo - fosforanowej w organizmie.
Ważne! Witamina D3 oddziałuje na proces przepisywania informacji genetycznej (transkrypcji) w ponad 200 genach.
Piśmiennictwo
Źródło tekstu:
- A. Cichocka, D. Szostak - Węgierek „Żywienie kobiet w ciąży”, Lekarskie Wydawnictwo PZWL, Warszawa 2005 rok
K. Iwanow, H. Kunachowicz, I. Nadolna, B. Przygoda „Liczymy witaminy w diecie”, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2009 rok
Adres www źródła:
- https://parenting.pl/suplementy-diety-w-czasie-ciazy
- www.mjakmama24.pl/ciaza/przebieg-ciazy/jakie-suplementy-powinno-sie-przyjmowac-w-ciazy,538_3152.html
- www.babyonline.pl/5-suplementow-w-ciazy-zalecenia-ekspertow,zdrowie-artykul,16413,r1p1.html
- www.edziecko.pl/poleca/7,156911,21450198,suplementacja-w-ciazy-potrzebna-czy-przereklamowana.html
- www.nekk.pl/klienci/smartpharma/www/public/files/stanowisko_ekspertow.pdf