Zaloguj
Reklama

Suplementacja w ciąży

Kobieta w ciąży ze zdjęciem usg
Fot. Panthermedia
Kobieta w ciąży ze zdjęciem usg
(4)

Zdecydowana większość ginekologów uważa, że suplementacja w ciąży jest bardzo istotna - witaminy, minerały i składniki odżywcze mają kluczowy wpływ na rozwój płodu. Przyszła mama powinna dostarczać organizmowi wyłącznie witaminy przepisane przez lekarza - są odpowiednio dobrane i nie ma ryzyka przedawkowania. Należy pamiętać, że większa ilość składników odżywczych może skutkować efektem odwrotnym i zaszkodzić dziecku.

Reklama

Skutki braku pewnych składników odżywczych, które podczas ciąży nie zostały uzupełnione - nie są widoczne od razu po urodzeniu dziecka. Ujawniają się one w pierwszym roku życia bądź o wiele później (w tym i w wieku dorosłym).

Ważne! Odpowiednio dobrana dieta jest niezmiernie istotna w przebiegu prawidłowej ciąży.

Dieta powinna charakteryzować się dobranymi składnikami odżywczymi - rola witamin jest istotna w procesach życiowych (katalizatory w reakcjach metabolicznych). Podobnie jest w przypadku minerałów, które stanowią 4% tkanek ustroju organizmu (element enzymów oraz hormonów w procesach metabolicznych) - przyczyniają się do powstawania elementów strukturalnych ustroju.

5 podstawowych składników

Jest kilka kluczowych składników (tzw. big five), których obecność w organizmie przyszłej mamy jest istotna dla prawidłowego rozwoju dziecka.

I. Kwas foliowy

Składnik ten jest ważny w procesie prawidłowego rozwoju mózgu, a także zapobiega wadom cewy nerwowej.

Wskazane jest, aby kobieta, która stara się o dziecko, zaczęła przyjmować kwas foliowy już na 6 miesięcy przed zajściem w ciążę.

Ważne! Amerykański Kongres Położnictwa i Ginekologii (ACOG), zaleca kobietom w ciąży dostarczanie organizmowi 600 mikrogramów kwasu foliowego.

II. DHA

Jest to kwas tłuszczowy (jeden z kwasów omega - 3), dzięki któremu zmniejsza się prawdopodobieństwo wystąpienia przedwczesnego porodu. Ponadto kwasy DHA są ważne:

  • dla prawidłowego rozwoju mózgu,
  • dla twórczych uzdolnień dziecka (w wieku późniejszym),
  • dla zmniejszenia ryzyka wystąpienia astmy u dziecka.

Ważne! Dostarczanie organizmowi 400 mg DHA w II trymestrze ciąży - obniża o prawie 1/4 ilość infekcji dróg oddechowych oraz kataru siennego u dzieci. 

III. Witamina D3

Jest przede wszystkim istotna w utrzymaniu prawidłowej gospodarki wapniowo - fosforanowej w organizmie.

Ważne! Witamina D3 oddziałuje na proces przepisywania informacji genetycznej (transkrypcji) w ponad 200 genach.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • A. Cichocka, D. Szostak - Węgierek „Żywienie kobiet w ciąży”, Lekarskie Wydawnictwo PZWL, Warszawa 2005 rok
    K. Iwanow, H. Kunachowicz, I. Nadolna, B. Przygoda „Liczymy witaminy w diecie”, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2009 rok

Adres www źródła:

Kategorie ICD:


Reklama
(4)
Komentarze