Zaloguj
Reklama

Torbiele sromu i zapchany gruczoł Bartholina - sposoby leczenia

Ból brzucha u kobiet
Fot. Pantherstock
Ból brzucha u kobiet
(0)

Początkowe objawy problemów z gruczołem Bartholina lub torbielami na sromie nie przeszkadzają w codziennym funkcjonowaniu. Niewielkie zgrubienie w okolicy warg sromowych nie powoduje ogromnego dyskomfortu. Niestety – bez szybkiej interwencji, problem narasta, dając o sobie znać silnym uczuciem dyskomfortu.

Reklama

Spis treści:

  1. Czym jest srom? 
  2. Czym są torbiele sromu?
  3. Torbiel gruczołu Bartholina
  4. Leczenie torbieli
  5. Inne zmiany na wargach sromowych

Czym jest srom? 

Srom to ogólna nazwa zewnętrznych narządów płciowych kobiety. W jego skład wchodzą wargi sromowe większe, wargi sromowe mniejsze, przedsionek pochwy oraz łechtaczka. Wargi sromowe większe czyli tzw. zewnętrzne to fałdy skóry, które są kontynuacją wzgórka łonowego, rozciągają się aż do odbytu. Pomiędzy nimi znajduje się szpara sromu. Wargi sromowe mniejsze, czyli tzw. wewnętrzne to cienka warstwa skórna, pozbawiona włosów i gruczołów. Rolą warg sromowych jest ochrona przed urazami mechanicznymi miejsc intymnych oraz przed drobnoustrojami. Zdarza się jednak, że na sromie pojawiają się torbiele, których pojawienie się powinno skłonić do wizyty u ginekologa.

Czym są torbiele sromu? 

Torbiele sromu to rodzaj schorzenia, które według statystyk dotyka najczęściej kobiet między 20 a 40 rokiem życia. Torbiele mogą nie powodować boleści, jednak im większe, tym większy dyskomfort powodują. Torbiele mogą tworzyć się na skutek zaczopowania się tzw. przewodów wyprowadzających gruczołów Bartholina, które umiejscowione są w wargach sromowych większych. Torbiele sromu nie muszą być związane z dysjunkcją gruczołu Bartholina – na wargach sromowych mogą pojawić się ropnie czy kaszaki. Wśród głównych przyczyn pojawiania się torbieli sromu można wskazać nagromadzenie się wydzielin gruczołów – wydzielina, wraz z czasem gęstnieje, zapychając przewód wyprowadzający.

Torbiel gruczołu Bartholina 

Prawidłowo funkcjonujący gruczoł Bartholina odpowiada za produkcję wydzieliny, nawilżającej srom podczas stanu podniecenia seksualnego. W przypadku zapchania się przewodów gruczołu pojawia się torbiel bądź ropień. Zaczopowane przewody gruczołu Bartholina są świetnym pożywieniem dla bakterii – jeśli dostaną się do wnętrza tworzącej się torbieli, mówimy o tzw. torbieli nadkażonej, z której rozwija się ropień. Torbiel jest zmianą niezapalną, stąd nie jest bolesna. Niewielkie torbiele mogą pęknąć samoistnie, jednak w przypadku dużych torbieli konieczne może być ich chirurgiczne wyłuszczenie. W przypadku ropni, czyli zmian zapalnych gruczołu Bartholina, pojawiają się obrzęk i ból – ropień może pęknąć samoistnie, jednak jeśli tak się nie stanie, ropień należy naciąć w gabinecie lekarskim. Konieczne może okazać się włączenie antybiotykoterapii.

Leczenie torbieli 

W przypadku małych torbieli, możliwe jest ich samoistne oczyszczenie – pęknięcie torbieli uwalnia zgromadzoną wewnątrz wydzielinę a zmiana stopniowo się wchłania. Innym sposobem jest tzw. chirurgiczne wyłuszczenie torbieli – zabieg trwa około 30 minut i przeprowadza się go w znieczuleniu. W trakcie zabiegu wyłuszcza się torbiel wraz z wydzieliną. Inną metodą jest tzw. marsupializacja torbieli Bartholiniego, która polega na otwarciu i oczyszczeniu torbieli. Zabieg trwa około pół godziny, przeprowadzany jest w znieczuleniu. W trakcie zabiegi lekarz oczyszcza wnętrze powstałej torbieli, doszywa ścianki gruczołu do skóry na granicy z przedsionkiem pochwy, co umożliwia uchodzenie śluzu i zapobiega ewentualnym nawrotom.

Załamana kobieta, fot. shutterstock

Inne zmiany na wargach sromowych 

Guzki lub krostki na wardze sromowej mogą być również symptomem… choroby wenerycznej, czyli przenoszonej drogą płciową. Zmiany o charakterze zgrubień czy krostek mogą pojawić się na skutek zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego lub kiłą. Należy zaznaczyć, że szybkie podjęcie leczenia przynosi efekty! W przypadku kiły pojawiają się niewielkie zgrubienia, które wyglądają jak wrzody. Wraz z rozwojem choroby guzki rozrastają się i niezbędna staje się antybiotykoterapia. W przypadku zmian pojawiających się na skutek zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego, na wargach sromowych aktywuje się wzrost tzw. kłykcin kończystych, które najlepiej usunąć chirurgicznie.

Pamiętajmy – każda, nawet najmniejsza zmiana pojawiająca się na wargach sromowych czy w okolicy sromu powinna skłonić do wizyty u lekarza specjalisty!

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze