Zaloguj
Reklama

Zakażenia intymne – leczenie i zapobieganie

Załamanie nerwowe
Fot. Panthermedia
Załamanie nerwowe
(0)

Zakażenia intymne najczęściej kojarzone są ze skutkiem kontaktów seksualnych z przypadkowymi partnerami czy partnerkami. Nie jest to jednak ich jedyna przyczyna – zakażenia intymne mogą pojawić się na skutek przebytych chorób, niewłaściwej higieny czy …. korzystania z publicznej toalety.

Reklama

Spis treści:

 1. Czym jest zakażenie intymne?
 2. Rodzaje zakażeń intymnych
 3. Objawy zakażeń intymnych u kobiet
 4. Objawy zakażeń intymnych u mężczyzn
 5. Najpowszechniejsze zakażenia intymne i sposoby ich leczenia
 6. Powikłania zakażeń intymnych
 7. Lepiej zapobiegać niż leczyć – prewencja

Czym jest zakażenie intymne?  

Infekcje intymne dotykają zarówno kobiety jak i mężczyzn. Niestety, wśród wielu osób są tematem tabu. Nie ma się czego wstydzić – praktycznie każdy w swoim życiu przeżył bądź przeżyje zakażenie intymne. Nie leczone infekcje mogą prowadzić do rozwoju innych chorób a nawet problemów z płodnością.

Wśród przyczyn infekcji intymnych wyróżnia się przede wszystkim:

 • Antybiotykoterapię,
 • Ciążę,
 • Połóg,
 • Intensywne życie seksualne, związane z częstą zmianą partnerów,
 • Brak dbałości o higienę,
 • Stosowanie nie właściwych preparatów do higieny intymnej,
 • Nadmierne stosowanie irygacji,
 • Niektóre choroby przewlekłe jak cukrzyca,
 • Stres.

Pojawienie się infekcji intymnych u kobiet związane jest przede wszystkim ze spadkiem liczebności pałeczek kwasu mlekowego Lactobacillus, które naturalnie zamieszkują wydzielinę pochwy. To właśnie pałeczki kwasu mlekowego świetnie radzą sobie z bakteriami, grzybami i drożdżami chorobotwórczymi, które są głównymi winowajcami objawów, które pojawiają się w trakcie infekcji.

Rodzaje zakażeń intymnych 

Wśród zakażeń intymnych zarówno u kobiet jak i u mężczyzn wyróżnia się zakażenia o podłożu grzybiczym, bakteryjnym, mieszane oraz zapalenia układu moczowego. Dodatkowo, u kobiet mogą pojawić się zakażenia związane z pojawieniem się rzęsistka pochwowego.

Objawy zakażeń intymnych u kobiet 

W przypadku pojawienia się gęstej, białej, grudkowatej wydzieliny, zaczerwienienia warg sromowych, bólu i pieczenia przy oddawaniu moczu możemy przypuszczać, że zaatakowały nas drożdżaki, które wywołały zakażenie pochwy. Pojawienie się drożdżaków, przy jednoczesnym spadku korzystnych pałeczek kwasu mlekowego powoduje, że pH pochwy spada, co sprzyja rozwojowi drożdży, które z chęcią kolonizują środowisko pochwy.  W przypadku pojawienia się upławów, o charakterystycznym „rybim” zapachu, możemy przypuszczać, że mamy doczynienia z infekcją o podłożu bakteryjnym. W przypadku zakażeń rzęsistkiem pochwowym pojawiają się objawy takie jak, świąd, pieczenie, częste oddawanie moczu, upławy przybierają charakterystyczną, „pienistą” postać oraz zielono – żółtą barwę. 

Objawy zakażeń intymnych u mężczyzn 

Zakażenia intymne mężczyzn, jak wspomniano wyżej, również wywoływane są przez bakterie, grzyby, drożdże czy pierwotniaki. Podrażnienie prącia, problemy z oddawaniem moczu – ból, świąd, pieczenie czy zaczerwienienie ujścia cewki moczowej, są sygnałami, że jak najprędzej należy udać się do lekarza. Kolejnym, niepokojącym objawem który powinien skłonić do wizyty u lekarza są wykwity na prąciu, białawy nalot oraz towarzyszący im ból w czasie oddawania moczu czy w trakcie seksu. Objawy te mogą sugerować pojawienie się grzybicy. Również pojawienie się pęcherzy, wypełnionych surowiczym płynem powinien zmobilizować do szybkiej wizyty u lekarza – jest to bowiem jeden z objawów opryszczki.

Najpowszechniejsze zakażenia intymne i sposoby ich leczenia 

Wśród najczęstszych infekcji intymnych znajdują się m.in. :

 • Chlamydioza – wywoływana przez bakterię Chlamydia trachomatis . Podstępna choroba występuje zazwyczaj bezobjawowo, niekiedy towarzyszą jej bóle podbrzusza, krwawienia między miesiączkami. Chlamydiozę leczy się stosując antybiotyki, zawierające azytromycynę lub doksycyklinę. Należy pamiętać, że leczeniu należy poddać również partnera / partnerkę !
 • Grzybica – związana z pojawieniem się drożdżakow Candida wywołuje wiele nie przyjemnych objawów, związanych ze świądem, pieczeniem i pojawieniem się charakterystycznych, „serkowatych” upławów. Leczenie grzybicy polega na zastosowaniu kuracji przeciwgrzybicznej np. natamycyną czy nystatyną. Pamiętajmy, że nie wyleczona grzybica lubi wracać !
 • Rzęsistkowica – wywoływana jest przez rzęsistka pochwowego. Leczenie rzęsistkowicy polega na stosowaniu kuracji lekami, zawierającymi w swoim składzie metronidazol. Uwaga – leczeniu poddaje się również partnera !
 • Opryszczka narządów płciowych – związana jest z działalnością wirusa Herpes simplex typu 2. Charakterystycznym objawem jest pojawienie się w okolicy narządów płciowych i odbytu pęcherzyków wypełnionych surowiczym płynem. Leczenie polega na zastosowaniu leków zawierających acyklowir.

Powikłania zakażeń intymnych 

Nie leczone zakażenia intymne mogą skutkować pojawieniem się wielu poważnych schorzeń a nawet – problemów z płodnością.  Nie leczona rzęsistkowica prowadzi m.in. do przewlekłych zapaleń pochwy, zapaleń pęcherza, często skutkuje niepłodnością. Kobiety, które są ciężarne a borykają się z rzęsistkowicą mogą przedwcześnie urodzić. Nie leczone zakażenia bakteryjne mogą skutkować wieloma nie przyjemnymi dolegliwościami jak zapaleniem przydatków, uszkodzeniami błony śluzowej macicy. Nie leczona chlamydioza prowadzi często do uszkodzeń jajowodów, co w konsekwencji wpływa na obniżenie płodności. W przypadku mężczyzn, zignorowanie objawów zapalenia cewki moczowej, może prowadzić do zapalenia najądrza, co skutkuje niezwykle silnym bólem i obrzękiem jąder. Nie leczone infekcje intymne mogą również prowadzić do zapalenia prostaty.

Lepiej zapobiegać niż leczyć – prewencja 

Pamiętajmy, że infekcji możemy nabawić się w publicznych toaletach czy korzystając z cudzego ręcznika.

Poniżej przedstawiamy kilka rad, które pozwolą zniwelować ryzyko pojawienia się infekcji :

 • Dbaj o higienę okolic intymnych – używaj preparatów, których pH oscyluje w granicy 5,5,
 • Nie używaj cudzego ręcznika do wycierania miejsc intymnych – miej osobny ręcznik przeznaczony do tego celu,
 • Postaw na bieliznę, wykonaną z bawełny. Syntetyczne materiały podrażniają miejsca intymne, sprzyjając ich poceniu a tym samym – rozwojowi patogenów,
 • Uważaj na korzystanie z publicznych toalet, pamiętaj o podkładaniu ręcznika pod strefę intymną w czasie siadania na brzegu basenu czy sauny,
 • Korzystaj z prezerwatyw,
 • Po współżyciu umyj okolice intymne,
 • Przy antybiotykoterapii – stosuj probiotyki.
Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze