Zaloguj
Reklama

Zakażenia intymne – leczenie i zapobieganie

Załamanie nerwowe
Fot. panthermedia
Załamanie nerwowe
(0)

Zakażenia intymne najczęściej kojarzone są ze skutkiem kontaktów seksualnych z przypadkowymi partnerami czy partnerkami. Nie jest to jednak ich jedyna przyczyna – zakażenia intymne mogą pojawić się na skutek przebytych chorób, niewłaściwej higieny czy …. korzystania z publicznej toalety.

Reklama

Czym jest zakażenie intymne ?

Infekcje intymne dotykają zarówno kobiety jak i mężczyzn. Niestety, wśród wielu osób są tematem tabu. Nie ma się czego wstydzić – praktycznie każdy w swoim życiu przeżył bądź przeżyje zakażenie intymne. Nie leczone infekcje mogą prowadzić do rozwoju innych chorób a nawet problemów z płodnością. Wśród przyczyn infekcji intymnych wyróżnia się przede wszystkim :

  • Antybiotykoterapię,
  • Ciążę,
  • Połóg,
  • Intensywne życie seksualne, związane z częstą zmianą partnerów,
  • Brak dbałości o higienę,
  • Stosowanie nie właściwych preparatów do higieny intymnej,
  • Nadmierne stosowanie irygacji,
  • Niektóre choroby przewlekłe jak cukrzyca,
  • Stres.

Pojawienie się infekcji intymnych u kobiet związane jest przede wszystkim ze spadkiem liczebności pałeczek kwasu mlekowego Lactobacillus, które naturalnie zamieszkują wydzielinę pochwy. To właśnie pałeczki kwasu mlekowego świetnie radzą sobie z bakteriami, grzybami i drożdżami chorobotwórczymi, które są głównymi winowajcami objawów, które pojawiają się w trakcie infekcji.

Rodzaje zakażeń intymnych

Wśród zakażeń intymnych zarówno u kobiet jak i u mężczyzn  wyróżnia się zakażenia o podłożu grzybiczym, bakteryjnym, mieszane oraz zapalenia układu moczowego. Dodatkowo, u kobiet mogą pojawić się zakażenia związane z pojawieniem się rzęsistka pochwowego.

Objawy zakażeń intymnych u kobiet

W przypadku pojawienia się gęstej, białej, grudkowatej wydzieliny, zaczerwienienia warg sromowych, bólu i pieczenia przy oddawaniu moczu możemy przypuszczać, że zaatakowały nas drożdżaki, które wywołały zakażenie pochwy. Pojawienie się drożdżaków, przy jednoczesnym spadku korzystnych pałeczek kwasu mlekowego powoduje, że pH pochwy spada, co sprzyja rozwojowi drożdży, które z chęcią kolonizują środowisko pochwy.  W przypadku pojawienia się upławów, o charakterystycznym „rybim” zapachu, możemy przypuszczać, że mamy doczynienia z infekcją o podłożu bakteryjnym. W przypadku zakażeń rzęsistkiem pochwowym pojawiają się objawy takie jak, świąd, pieczenie, częste oddawanie moczu, upławy przybierają charakterystyczną, „pienistą” postać oraz zielono – żółtą barwę. 

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze