Antykoncepcja
Wypadanie włosów po hormonalnych środkach antykoncepcyjnych
Tak jak doustne środki antykoncepcyjne zdecydowanie można uznać za jedną ze skuteczniejszych metod zapobiegania poczęciu, tak nie są one pozbawione jakichkolwiek wad – z ich stosowaniem związane może być występowanie różnych skutków ubocznych. Jednym z możliwych jest utrata włosów – dlaczego tak może się dziać i co powinny zrobić pacjentki, które po przyjmowaniu antykoncepcji hormonalnej zaobserwują u siebie wypadanie włosów?
Stosowanie antykoncepcji a ryzyko depresji – poznaj związek
Antykoncepcja stanowi zbiór metod mających na celu zapobieganiu niechcianej ciąży. Wśród całego wachlarza metod można odnaleźć te, które odnoszą się do technik naturalnych oraz do tych, które nazywane są sztucznymi – medycznymi. Jedną z medycznych metod jest antykoncepcja hormonalna, która nie jest wolna od wad i skutków ubocznych, a wśród nich pojawia się także ryzyko wystąpienia depresji.
Czy tabletki antykoncepcyjne mogą wywoływać stany depresyjne?
Stosowanie antykoncepcji hormonalnej jest jedną z najpopularniejszych metod zapobiegania ciąży. Hormony stosowane w tabletkach oddziałują na cały organizm – nie tylko na możliwość zagnieżdżenia się zapłodnionej komórki jajowej.
Stosujesz tabletki antykoncepcyjne? Sprawdź, jak bardzo jesteś narażona na zakrzepicę
Tabletki antykoncepcyjne to jedna z najskuteczniejszych metod zapobiegania niechcianej ciąży. Stosowanie antykoncepcji wiąże się jednak z wieloma skutkami ubocznymi, w tym między innymi z większym ryzykiem zakrzepicy. Aby dobrać dla siebie najlepszą metodą antykoncepcji i uniknąć groźnych dla zdrowia powikłań, warto się upewnić, czy kobieta nie ma genetycznie uwarunkowanej skłonności do powstawania zakrzepów, czyli trombofilii wrodzonej.
- Reklama
Tabletki antykoncepcyjne obniżają libido?
Antykoncepcja hormonalna, choć jest jedną z najskuteczniejszych metod zapobiegania ciąży, może powodować również wystąpienie skutków ubocznych. Do jednych z najbardziej uciążliwych dla kobiet należy spadek popędu seksualnego. Co należy zrobić, jeśli podczas przyjmowania antykoncepcji zmniejszy się libido? Dlaczego doustna antykoncepcja hormonalna zmniejsza ochotę na seks?
Działania niepożądane tabletek antykoncepcyjnych – co powinnaś wiedzieć, zanim zdecydujesz się na terapię hormonalną
Kuracje lekami hormonalnymi zawsze wywołują zmiany w organizmie. Niekiedy objawy zażywania hormonów pojawiają się stosunkowo szybko, np. w postaci wymiotów czy biegunki. Zdarza się jednak, że negatywne skutki stosowania kuracji hormonalnej mają miejsce po pewnym czasie i nie zawsze utożsamiane są z lekami, które były przyjmowane.
Światowy Dzień Antykoncepcji
Już przeszło od dziesięciu lat 26 września obchodzony jest Światowy Dzień Antykoncepcji (World Contraception Day). Święto wspierane jest zarówno przez liczne międzynarodowe organizacje pozarządowe (Europejskie Towarzystwo Antykoncepcji i Zdrowia Reprodukcyjnego, Międzynarodową Federację Planowanego Rodzicielstwa czy Niemiecką Fundację na rzecz Populacji świata), jak i przez rządy wielu państw.
Symonette wycofany z obrotu
Decyzją Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego zaprzestano rozpowszechniania kolejnego środka leczniczego.
Najczęstsze skutki uboczne antykoncepcji hormonalnej
Pigułki antykoncepcyjne przez wielu ludzi bywają uznawane za wyjątkowo skuteczną metodą antykoncepcyjną. Nie ma jednak nic za darmo – u pacjentek, które z nich korzystają, występować mogą różne skutki uboczne. Czy takowe są groźne i czy należy się ich bać? Jakie w ogóle mogą być skutki uboczne tabletek antykoncepcyjnych?
Tabletka "dzień po" tylko na receptę!
Sejm uchwalił w czwartek ustawę o świadczeniach opieki zdrowotnej, która przewiduje, że pigułka “dzień po” będzie sprzedawana tylko na receptę.
- Reklama
Dlaczego warto robić badania wątroby przy stosowaniu antykoncepcji hormonalnej?
Próby wątrobowe pozwalają na ocenę pracy wątroby. Podczas stosowania antykoncepcji szczególnie powinno się co jakiś wykonać kontrolne badania na poziom AspAT-u, ALATU, Bilirubiny oraz GGTP. Dlaczego? Ponieważ niektóre ze składników tabletek antykoncepcyjnych mogą mieć negatywny wpływ na wątrobę i warto ją stale mieć pod kontrolą. Z chorą wątrobą nie ma żartów. Czasami podstawowe wyniki z badań wątroby oraz obraz USG mogą pomóc w diagnostyce różnych chorób tego narządu.
Antykoncepcja ratunkowa
Pojęcie antykoncepcji ratunkowej obejmuje wszystkie metody zapobiegania niepożądanej ciąży, zastosowane po odbytym stosunku płciowym bez zabezpieczenia lub w przypadku, gdy inne metody antykoncepcji zawiodły. W artykule przedstawiono najczęściej stosowane metody oraz mechanizm ich działania.
Czy hormony mogą działać przez skórę? - cz.3
Hormony są substancjami chemicznymi regulującymi działanie organizmu człowieka. Kobiece hormony płciowe to estrogeny i progesteron. Właśnie od cyklicznych zmian wydzielania tych substancji zależy płodność kobiety. Związki chemiczne powstałe na ich bazie znalazły szerokie zastosowanie w lecznictwie. Jednym z ich zastosowań jest działanie antykoncepcyjne.
Czy hormony mogą działać przez skórę? - cz.2
Hormony są substancjami chemicznymi regulującymi działanie organizmu człowieka. Kobiece hormony płciowe to estrogeny i progesteron. Właśnie od cyklicznych zmian wydzielania tych substancji zależy płodność kobiety. Związki chemiczne powstałe na ich bazie znalazły szerokie zastosowanie w lecznictwie. Jednym z ich zastosowań jest działanie antykoncepcyjne.
Czy hormony mogą działać przez skórę? - cz.1
Hormony są substancjami chemicznymi regulującymi działanie organizmu człowieka. Kobiece hormony płciowe to estrogeny i progesteron. Właśnie od cyklicznych zmian wydzielania tych substancji zależy płodność kobiety. Związki chemiczne powstałe na ich bazie znalazły szerokie zastosowanie w lecznictwie. Jednym z ich zastosowań jest działanie antykoncepcyjne.
Plastry antykoncepcyjne – wszystko, co należy o nich wiedzieć
Antykoncepcyjny system transdermalny stanowi jedną z najbardziej nowoczesnych hormonalalnych metod zapobiegania ciąży. W treści artykułu znajdują się podstawowe informacje, dzięki którym każda pacjentka może zaznajomić się z zasadami działania plastrów antykoncepcyjnych.
Czy można zapomnieć o antykoncepcji?
Od pokwitania do klimakterium – czyli w warunkach europejskich przez ok. 40 lat musimy liczyć się z możliwością nieplanowanego zajścia w ciążę. To pokazuje, jak ogromną rolę odgrywa dobrze dobrana i skuteczna antykoncepcja. Jakie możliwości mają pod tym względem współczesne kobiety?
Antykoncepcja na indeksie (Pearla)
Która z metod antykoncepcji jest najbardziej efektywna? W porównaniu i wyborze pomaga indeks Pearla. Najkorzystniejszymi czyli najniższymi, indeksami charakteryzują się rozwiązania długoterminowe: systemy wewnątrzmaciczne i implanty podskórne. Co więcej ich skuteczność teoretyczna jest równa praktycznej. Ale po kolei…
Nadeszła era długoterminowej antykoncepcji
Gdy wprowadzano je w latach 60., uważane były za spełnienie marzeń wielu pokoleń kobiet i mężczyzn. Ale skuteczność tabletek antykoncepcyjnych – bo o nich mowa – wymaga ścisłej dyscypliny w stosowaniu. Tymczasem nowoczesne metody antykoncepcji długoterminowej są nie tylko wygodniejsze, ale i tańsze w stosowaniu.
Antykoncepcja dobrze dobrana
Jak z różnych dostępnych form antykoncepcji wybrać tą najlepszą? Rozpocząć od wizyty w gabinecie ginekologa. Dokładny wywiad chorobowy i badania plus rozmowa o potrzebach i oczekiwaniach kobiety to najlepszy przepis na skuteczne zabezpieczenie. Decyzja o stosowaniu antykoncepcji hormonalnej musi być poprzedzona wizytą u ginekologa. Szczególne znaczenie ma dokładny wywiad – pacjentka powinna poinformować o przebytych chorobach, operacjach oraz ciążach i porodach. Ważne jest także badanie piersi, badanie ginekologiczne oraz wykonanie rozmazu cytologicznego, a przede wszystkim wykluczenie, czy obecnie pacjentka jest w ciąży. W przypadku zaburzeń cyklu miesiączkowego czy innych zaburzeń endokrynologicznych, przed włączeniem antykoncepcji, lekarz kieruje pacjentkę na badania hormonalne.