Zaloguj
Reklama

Choroby weneryczne u mężczyzn - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Problemy z erekcją
Fot. medforum
Problemy z erekcją
(0)
Reklama

Chorobami wenerycznymi, nazywamy te, które przenoszone są drogą płciową. Jak pokazują statystki, co roku wzrasta liczba zarażonych. Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że zarówno stosunek analny jak i oralny wiążą się zawsze z ryzykiem zachorowania na choroby weneryczne.

Objawy i przebieg chorób wenerycznych u mężczyzn

Początkowo uważano, iż jest to problem osób homoseksualnych. Jest to bardzo błędny pogląd, gdyż dotyka on także osoby heteroseksualne (zarówno kobiety jak i mężczyźni). Początkowo objawy choroby mogą być bardzo dyskretne, z czasem, nieleczone prowadzą do poważnych problemów zdrowotnych w tym bólu podczas stosunku, upławów z cewki a nawet bezpłodności. Nie należy wstydzić się objawów. W przypadku kobiet, należy udać się do ginekologa w przypadku mężczyzn- do urologa.

U lekarza możemy dowiedzieć się o objawach oraz leczeniu poszczególnych chorób wenerycznych.

Choroby weneryczne przenoszone są drogą płciową i najszybciej możemy zarazić się nimi podczas np. stosunku z przygodnym partnerem czy seksu bez zabezpieczenia. Jeśli mężczyzna zauważy u siebie jakiekolwiek objawy powinien jak najszybciej skontaktować się z lekarzem- urologiem. Wśród często spotykanych chorób przenoszonych drogą płciową u mężczyzn są:

  • chlamydioza, to choroba wywołana przez bakterie o nazwie- chlamydia. Schorzenie to w większości przypadków nie daje żadnych objawów. Chlamydioza prowadzi do zapalenia cewki moczowej i specyficznego z niej wycieku. Dodatkowo pojawiają się problemy z oddawaniem moczu. Choroba ta wymaga leczenia za pomocą antybiotyków.
  • kiła, to choroba wywołana przez krętka bladego. Na prąciu pojawia się najczęściej guzek, który po tym jak odpadnie odsłania owrzodzenie. Z miejsca tego wycieka białawy płyn. Wraz z rozwojem choroby pojawia się wysypka. Kiła jest choroba szczególnie podstępną, gdyż może przebiegać bez bezobjawowo a w tym czasie jest zdolna do atakowania np. mózgu, wątroby czy kości.
  • grzybice narządów płciowych u mężczyzn objawiają się najczęściej zaczerwienionym napletkiem oraz żołędziem. Bardzo często pojawiają się tam pęcherzyki i białawy nalot. Kontakt seksualny może powodować ból. Konieczne jest zawsze włączenie leczenia.
  • opryszczka narządów płciowych, wywołana jest przez wirusa o nazwie herpes simplex. U mężczyzn na trzonie penisa pojawia się swędzenie, z czasem pojawiają się pęcherzyki, najczęściej wypełnione przezroczystym płynem. Z czasem pękają one a na ich miejscu tworzą się strupy, które bardzo trudno się goją.

Kiedy udać się do lekarza i leczyć chorobę weneryczną u mężczyzn

Choroby weneryczne cały czas są tematem bardzo wstydliwym. W przypadku pojawienia się jakichkolwiek niepokojących objawów powinniśmy zgłosić się do lekarza. Warto dbać nie tylko o siebie, ale także o swojego partnera.  

Piśmiennictwo
Reklama
(0)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze