Zaloguj
Reklama

Glejaki - rak mózgu - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Wizyta u lekarza
Fot. Pantherstock
Wizyta u lekarza
(4)
Reklama

Glejaki mózgu zaliczane są do pierwotnych nowotworów ośrodkowego układu nerwowego (OUN). Powstają one z gleju (tkanka podporowa). Wymieniamy kilka rodzajów glejaków. Nowotwory te w większości przypadków tworzą liczne i bardzo odległe guzy. Mogą one przenikać, naciekać i obrastać zdrową tkankę nerwową.
 

Objawy i przebieg glejaka mózgu

Całkowite usunięcie nowotworu jest bardzo trudne i skomplikowane. Związane jest to z położeniem oraz rozległością naciekania nowotworu na inne struktury w mózgu. Warunkiem koniecznym w przypadku podjęcia decyzji o usunięciu operacyjnym jest zachowanie dotychczasowego stanu pacjenta oraz nie doprowadzenie do powikłań.

Przebieg i objawy różnych rodzajów glejaków:

  • Gwiaździak (rozlany bądź anaplastyczny) są nowotwory złośliwe, które rosną dość wolno, naciekają znajdujące się koło nich struktury i tworzą w tych miejscach torbiele z płynem. Większość chorych umiera do 10 lat od momentu diagnozy.
  • Glejak wielopostaciowy zaliczany jest do jednego z najbardziej złośliwych nowotworów mózgu. Występuje stosunkowo często i pojawia się w płatach czołowym, ciemieniowym i skroniowym. Cechuje go szybki wzrost oraz dawanie przerzutów. Chory przeżywa średnio do 11 miesięcy od momentu postawienia diagnozy. Należy do nowotworów o trudnym przebiegu leczenia a po usunięciu ma tendencje do ponownego pojawienia się.
  • Wyściółczak to złośliwy nowotwór, który rośnie bardzo wolno. Dotyczy głównie dzieci i młodzieży. Czynniki odpowiedzialne za jego powstawanie są do dziś nieznane. Wywodzi się on ze ścian komór mózgu bądź kanału rdzenia.
  • Skąpodrzewiak to nowotwór pochodzący ze skąpo gleju. Najczęściej występuje w okolicy czołowo - skroniowej. Wyróżniamy kilka rodzajów tych złośliwych nowotworów.  Dotykają one osób od 40 do 65 roku życia.
     

Leczenie glejaka mózgu

Wśród metod stosowanych w leczeniu glejaków wyróżniamy:

Brachyterapię z wykorzystaniem radioaktywnego izotopu chemioterapię oraz bioterapię z wykorzystaniem środków biologicznych

Piśmiennictwo
Reklama
(4)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze