Zaloguj
Reklama

Norgestimat - gestagenny składnik leków hormonalnych

Badanie leków
Fot. ojoimages
Badanie leków
(5)
Reklama

Jeden z progestagenów III generacji, pochodna 19-nortestosteronu, wykorzystywany jako składnik leków antykoncepcyjnych oraz stosowanych w HTZ.

Norgestimat - Objawy i przebieg

Norgestimat to syntetyczny niskoandrogenny progesteron zmniejszający zdolność wiązania leku z receptorem aderogenowym w tkankach docelowych, przez co wpływa w niewielkim stopniu na gospodarkę węglowodanową, lipidową oraz na układ krzepnięcia, masę ciała i ciśnienie tętnicze. Ma także korzystny wpływ na cerę, poprzez zmniejszenie objawów androgenizacji. Redukuje objawy miernego trądziku, łojotoku, łysienia typu męskiego oraz hirsutyzmu.

Nie zwiększa ryzyka zawału serca i udaru mózgu, przez co preparaty zawierające norgestimat często są stosowane u kobiet po 35 roku życia. Zastosowanie tego gestagenu zmniejsza pojawianie się objawów niepożądanych pojawiających się niejednokrotnie podczas stosowania doustnych środków antykoncepcyjnych a także lepszą ich tolerancję. Norgestimat jest jednym ze składników leków wykorzystywanych w terapii HTZ. Terapia polegająca na odpowiedniej kombinacji estradiolu oraz norgestimatu zmniejsza objawy klimakteryczne i wykazuje się dobrą tolerancją.

Zmniejsza ilość krwawień acyklicznych oraz wykazuje działanie protekcyjne na kości. Pomimo, iż norgestimat podwyższa stężenie HDL i trójglicerydów przy jednoczesnym obniżaniu LDL, powoduje on najmniejszy wzrost stężenia trójglicerydów spośród wszystkich progestagenów, co zmniejsza ryzyko zmian miażdżycowych podczas stosowania leków zawierających ten syntetyk.

Kiedy udać się do lekarza i leczyć

Podczas doboru odpowiedniego preparatu, lekarz zawsze bierze pod uwagę dokładny skład leku dopasowując go indywidualnie do każdej kobiety, mając na względzie zarówno cel terapeutyczny, preferencje pacjentki jak również bezpieczeństwo stosowania, aby zniwelować ryzyko wystąpienia powikłań.

Tabletki antykoncepcyjne zawierające nargestimat najczęściej zalecane są młodym kobietom lub tym, u których pojawiają się objawy androgenizacji. Jeżeli podczas przyjmowania leków zawierających norgestimat pojawią się jakiekolwiek objawy niepożądane należy skonsultować się z lekarzem. Szczególnie, jeżeli pojawią się zaburzenia zakrzepowo-zatorowe, objawy ze strony wątroby, nadciśnienie tętnicze krwi lub nasilą się objawy innych występujących do tej pory chorób.

Norgestimat - Leczenie

Wszystkie leki hormonalne wydawane są wyłącznie na receptę i przyjmowane muszą być ściśle według jego wskazań. Przestrzeganie zaleceń lekarza pozwoli na uniknięcie błędów w terapii mogących mieć bardzo negatywne skutki. Należy również pamiętać o regularnych wizytach kontrolnych u lekarza, umożliwiających mu na wychwycenie wszelkich nieprawidłowości lub skutków ubocznych związanych z przyjmowaniem leku.

Piśmiennictwo
Reklama
(5)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze