Zaloguj
Reklama

Palenie papierosów podczas stosowania doustnej antykoncepcji hormonalnej

Kobieta paląca papierosy
Fot. Shutterstock
Kobieta paląca papierosy
(4)
Reklama

Powikłania związane z paleniem tytoniu podczas stosowania doustnych tabletek antykoncepcyjnych.

Palenie papierosów - Objawy i przebieg

Kobiety palące papierosy nie powinny stosować doustnej antykoncepcji hormonalnej bowiem zwiększa to ryzyko pojawienia się wielu chorób układu sercowo-naczyniowego. Ryzyko to wzrasta wraz z wiekiem jak również proporcjonalnie do ilości wypalanych papierosów.

Największe istnieje u kobiet po 35 roku życia wypalających powyżej 10 papierosów dziennie. Palenie tytoniu powoduje wytwarzanie w organizmie substancji, które zwiększają krzepliwość krwi co zwiększa ryzyko choroby zakrzepowo-zatorowej jak również zmian naczyniowych mogących stać się przyczyną choroby wieńcowej, zawału serca czy też udaru mózgu.

Kiedy udać się do lekarza i leczyć

Każdy lekarz dobierający kobiecie metodę antykoncepcji powinien zapytać o palenie papierosów, jak również ma obowiązek poinformować ją o wszystkich zagrożeniach zdrowotnych związanych z połączenia palenia papierosów i antykoncepcji hormonalnej. Jeżeli takie pytanie nie padnie, każda kobieta powinna z własnej inicjatywy poinformować o tym lekarza.

Palenie papierosów - Leczenie

Palenie papierosów to bardzo zgubny nałóg. W przypadku gdy, kobieta chce stosować pigułkę antykoncepcyjną musi niestety wybrać albo palenie albo tabletki.

Nie należy ukrywać faktu palenia papierosów przed swoim lekarzem, gdyż w ten sposób można znacznie zaszkodzić samej sobie. Preparaty wspomagające rzucanie palenia poprzez dostarczanie do organizmu  nikotyny mają na niego taki sam wpływ jak aktywne palenie.  

Piśmiennictwo
Reklama
(4)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze